חדשות

טיפול ב-Azathioprine עשוי להביא לעליה בסיכון לדלקת לבלב בילדים עם מחלת מעי דלקתית (Lancet Child Adolesc Health)

05/02/2019

 

טיפול ב- Azathioprine (אימוראן) מלווה בעליה של פי שש בסיכון לדלקת לבלב חדה בילדים עם מחלת מעי דלקתית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Lancet Child and Adolescent Health.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מרחיבים נתונים קודמים במבוגרים ומדגישים את חשיבות וישימות הערכת בטיחות תרופות בילדים. ילדים עשויים להיות שונים ממבוגרים במונחי חומרת מחלה, דפוסי טיפול, אופן פיזור התרופה והמטבוליזם שלה בגוף, דבר העשוי להשפיע על הסיכון לאירועים חריגים.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר נתונים משבדיה לשנים 2006-2016 ומנתונים מדנמרק לשנים 2000-2016. בסך הכול, החוקרים זיהו 3,374 ילדים עם מחלת מעי דלקתית שקיבלו מרשם ל- Azathioprine והתאימו להם 3,374 ילדים עם מחלת מעי דלקתית שלא קיבלו את הטיפול התרופתי. במהלך 90 הימים הראשונים לטיפול התרופתי, 40 חולים פיתחו דלקת לבלב חדה, זאת בהשוואה לשישה ילדים בקבוצת הביקורת. שיעורי ההיארעות עמדו על 49.1 אירועים ל-1,000 שנות-אדם בקבוצת הטיפול ב- Azathioprine ועל 8.4 מקרים ל-1,000 שנות-אדם באלו שלא נחשפו לתרופה. הטיפול ב- Azathioprine לווה בסיכון מוגבר לדלקת לבלב חדה (יחס שיעורי היארעות של 5.82).

ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות מעקב סדיר וקפדני אחר ילדים המתחילים טיפול ב- Azathioprine. ביקורים סדירים ומעקב אחר רמות ליפאז ועמילאז נדרשים לזיהוי מוקדם של דלקת לבלב חדה. יש לקחת בחשבון כי קיימות חלופות לטיפול ב- Azathioprine, אשר לא נקשרו עם סיכון לדלקת לבלב.

 

מומחים בתחום סבורים כי ממצאי המחקר מספקים מידע חשוב אודות הטיפול בילדים עם מחלת מעי דלקתית.  בעתיד, הגדרה מדויקת של תתי-קבוצות של חולים בסיכון גבוה לאירועים חריגים ספציפיים תהיה חשובה מאוד; לאור העליה באפשרויות הטיפול הזמינות, מידע זה יאפשר מתן הטיפול היעיל והבטוח ביותר לכל חולה.

 

Lancet Child Adolesc Health 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<