חדשות

הקשר בין מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול ובין שברים אוסטיאופורוטיים (Aliment Pharmacol Ther)

30/03/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Alimentary Pharmacology & Therapeutics מדווחים חוקרים על תוצאות מטה-אנליזה חדשה, מהן עולה קשר בין מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease, או NAFLD) ובין היסטוריה של שברים אוסטיאופורוטיים. עם זאת, החוקרים לא זיהו קשר בין NAFLD ובין צפיפות עצם נמוכה בקרב נבדקים בגיל העמידה וקשישים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לספק הערכה כמותית של היקף הקשר בין NAFLD ובין צפיפות העצם או היסטוריה של שברים אוסטיאופורוטיים במבוגרים. לצורך כך, הם השלימו חיפוש במאגרי PubMed, Web of Science ו-Scopus לזיהוי כל המחקרים התצפיתיים, אשר פורסמו עד 31 באוגוסט, 2018 ובהם אבחנת NAFLD נקבעה על הדמיה או היסטולוגיה; צפיפות עצם נמדדה באמצעות Dual Energy X-ray Absorptiometry; ודיווח עצמי על היסטוריה של שברים אוסטיאופורוטיים התבססה על שאלונים לנבדקים.

 

הסקירה כללה 12 מחקרים עם נתונים אודות 30,041 מבוגרים, רובם מרקע אסיאתי ו-30% עם אבחנה של NAFLD. לא זוהו הבדלים משמעותיים בצפיפות העצם באתרי שלד שונים (כלל גוף, עומד שדרה מותני או ירך) בין אלו עם ובלי מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.  מנגד, החוקרים זיהו קשר בין NAFLD ובין סיכוי מוגבר לשברים אוסטיאופורוטיים, בפרט בקרב גברים סיניים מבוגרים (2 מחקרים; יחס סיכויים של 2.10).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי במבוגרים קיים קשר בין NAFLD ובין היסטוריה של שברים אוסטיאופורוטיים, אך ללא קשר עם צפיפות עצם נמוכה.

 

Aliment Pharmacol Ther. 2019;49(4):375-388

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני