חדשות

סיכון מוגבר למחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול באלו עם היסטוריה משפחתית של המחלה (Liver International)

14/05/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Liver International מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב מטופלים עם היסטוריה משפחתית של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, קיים סיכון מוגבר למחלת כבד זו.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין מידע רב אודות הסיכון לסטיאטוזיס כבדי במבוגרים להורים עם המחלה הכבדית. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין הופעת המחלה בהורים ובילדים במסגרת מחקר Framingham Heart Study שכלל מספר דורות של משתתפים.

 

ניתוח סטטיסטי כלל תקנון לגיל, מין, צריכת אלכוהול ומדד מסת גוף ליצירת מדד להערכת הסיכוי לסטיאטוזיס כבדי לפי נוכחות המחלה בהורים.  החוקרים קבעו את שיעור המשתתפים עם סטיאטוזיס כבדי בהתאם למחלת הכבד בהורים ונוכחות/העדר יתר לחץ דם, סוכרת, או השמנה. לאחר הוצאת משתתפים עם צריכת אלכוהול רבה (126 משתתפים) והעדר נתונים (משתתף אחד), מדגם המחקר כלל 785 צאצאים עם לפחות הורה אחד.

 

מהממצאים עולה כי ב-183 מבין 785 צאצאים (23%) תועד לפחות הורה אחד עם סטיאטוזיס כבדי וב-9 משתתפים (1.1%) שני ההורים אובחנו עם המחלה הכבדית. במודלים מתוקנים, במשתתפים עם לפחות הורה אחד עם סטיאטוזיס כבדי תועדה עליה של קרוב לכפליים בסיכוי לסטיאטוזיס כבדי, בהשוואה למשתתפים ללא היסטוריה של המחלה בהורים (יחס סיכויים של 1.86).

 

בקרב משתתפים ללא יתר לחץ דם, סוכרת, או השמנה, בשיעור גבוה תועדה סטיאטוזיס כבדי בנוכחות היסטוריה משפחתית של מחלת הכבד, בהשוואה לאלו ללא היסטוריה משפחתית דומה (16.1% לעומת 5.2%, p<0.001). עם זאת, בקרב המשתתפים עם גורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות, החוקרים לא זיהו הבדל בסיכוי למחלת הכבד באלו עם ובלי היסטוריה של סטיאטוזיס כבדי באחד ההורים (p=0.78).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי היסטוריה משפחתית של סטיאטוזיס כבדי באחד ההורים מלווה בסיכוי מוגבר להתפתחות מחלת הכבד בצאצאים.

 

Liver International. 2019;39(4):740-747

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני