חדשות

טיפול יומי באספירין עשוי להפחית את הסיכון להתקדמות שומן כבד (Clin Gastroenterol Hepatol)

20/05/2019

 

נטילת אספירין כל יום עשויה למנוע התקדמות מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Nonalcoholic Fatty Liver Disease) לפיברוזיס כבדי ו-Nonalcoholic Steatohepatitis (NASH), כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש מאי בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים ממחקרים פרוספקטיביים אודות ההשפעות של טיפול באספירין על פיברוזיס כבדי בחולים עם NAFLD. לאור זאת, הם השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי שכלל 361 מבוגרים עם NAFLD מוכח בביופסיה, בין 2006 עד 2015, אשר השלימו בדיקות כל 3-12 חודשים לזיהוי פיברוזיס מתקדמת, אשר הוגדרה על-בסיס מדדים תקפים (מדד Fibrosis-4, NAFLD Fibrosis Score ויחס בין ריכוז AST וטסיות). בדיקות היסטולוגיות של ביופסית כבד הושלמו בתחילת המחקר. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין טיפול באספירין ובין הימצאות NASH ופיברוזיס.

 

בעת הגיוס למחקר, 151 חולים נטלו אספירין כל יום. בהשוואה לאלו שלא נטלו אספירין בקביעות, טיפול יומי באספירין לווה בסיכוי נמוך משמעותית ל-NASH (יחס סיכויים מתוקן של 0.68) ופיברוזיס (יחס סיכויים מתוקן של 0.54). מבין 317 חולים עם מדד פיברוזיס F0-F2 בתחילת המחקר, 86 חולים פיתחו פיברוזיס מתקדמת לאורך מעקב של 3692 שנות-אדם.

 

בקרב נבדקים שנטלו אספירין כל יום תועד סיכון מופחת משמעותית להתפתחות פיברוזיס מתקדמת, בהשוואה לאלו שלא נטלו אספירין בקביעות (יחס סיכון מתוקן של 0.63). הקשר היה תלוי משך טיפול (p=0.026), כאשר התועלת הגדולה ביותר תועדה באלו שנטלו את הטיפול במשך לפחות ארבע שנים (יחס סיכון מתוקן של 0.50). מנגד, טיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים אחרים לא נקשר עם הסיכון לפיברוזיס מתקדמת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהמחקר הנוכחי עולה כי טיפול יומי באספירין מלווה במאפיינים היסטולוגיים פחות חמורים של NAFLD ו-NASH וסיכון מופחת להתקדמות לפיברוזיס מתקדם עם הזמן.

 

Clin Gastroenterol Hepatol. Published online May 8, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<