חדשות

תמיכה במאמצים לירידה במשקל עשויה להוביל לשיפור מחלת כבד שומני (JAMA Intern Med)

05/07/2019

 

בחולים עם מחלת כבד שומני משנית לעודף-משקל ניתן להבין לאיזון המחלה עם תמיכה במאמצים לירידה במשקל, כך עולה מתוצאות סקירה חדשה, שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול לעיתים קרובות קשורה עם השמנה והרגלי אכילה. במחקר הנוכחי הם בחנו את הנתונים אודות 2,588 משתתפים שלקחו חלק ב-22 מחקרים להערכת התערבויות שונות להפחתת משקל. 15 מחקרים בחנו תכניות לשינויים התנהגותיים להפחתת משקל; שישה בחנו טיפולים תרופתיים ומחקר אחד בחן את תוצאות ניתוח להפחתת משקל.

 

במחקר בחנו החוקרים אם התערבויות אלו עשויות להוביל לשיפור סמנים למחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, העשויות לסייע בחיזוי הסיכוי לסיבוכים חמורים.

 

בהשוואה לתמיכה מעטה או ללא תמיכה כלל במאמצים להפחתת משקל, ההתערבויות שהציעו את התמיכה הרבה ביותר לוו בירידה גדולה יותר במשקל הגוף ובירידה גדולה יותר בסמנים למחלת כבד שומני, דוגמת אנזימי כבד מוגברים, רמות סוכר גבוהות ורגישות מופחתת לאינסולין.

 

החוקרים מצאו כי הירידה במשקל הובילה לשיפור מחלת כבד שומני דרך שיפור באיזון רמות הסוכר בדם והפחתת העמידות לאינסולין, אך הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי להבין את המנגנונים המדויקים.

 

JAMA Intern Med 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<