חדשות

סמנים סרולוגיים עשויים לסייע בחיזוי תגובה לטיפול במעכבי בקרה חיסונית בחולים עם ממאירות במערכת העיכול (JAMA Netw Open)

06/08/2019

 

סמנים סרולוגיים עשויים לסייע בחיזוי התגובה של חולים עם ממאירות גרורתית במערכת העיכול לטיפול במעכבי בקרה חיסונית, כך מדווחים חוקרים מסין במאמר שפורסם במהלך חודש יולי בכתב העת JAMA Network Open.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שיעורי התגובה לטיפול במעכבי בקרה חיסונית נעים בין 10-30% בחולים עם ממאירות של מערכת העיכול, כאשר קיימים מעט סמנים המנבאים את התגובה לטיפול.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים דגימות סרום מ-56 חולים בתחילת המחקר ולאחר התחלת טיפול במעכבי בקרה חיסונית. הם השלימו בדיקות להערכת 59 חלבונים בסרום.

 

בתחילת המחקר, בחמשת החולים עם מחלה מתקדמת מאוד תועדו ריכוזים ממוצעים נמוכים יותר משמעותית של MCAP-1 (Monocyte Chemoattractant Protein 1) (53.4 פיקוגרם/מ"ל לעומת 106.4 פיקוגרם/מ"ל) ורמות נמוכות יותר של LIF (Leukemia Inhibitory Factor) ורמות גבוהות יותר של CD-152 (Cluster of Differentiation).

 

מבין 51 החולים ללא מחלה מתקדמת מאוד, רמות IL-1RA (Interleukin 1 Receptor Antagonist) ירדו ב-18.79% בקרב אלו שהגיבו לטיפול ועלו ב-41.47% בקרב אלו שלא הגיבו לטיפול. כך תועד ב-13 חולים עם קרצינומה של תאי קשקש בוושט וב-13 חולים עם סרטן מעי גס ורקטום.  עוד מדווחים החוקרים כי ירידה מוקדמת ברמות IL-1RA לוותה בהישרדות ארוכה יותר ללא-התקדמות המחלה בשתי הקבוצות.

 

ב-14 החולים עם סרטן קיבה, שינויים מוקדמים ברמות IL-1RA לא הבחינו בין חולים שהגיבו ואלו שלא הגיבו לטיפול. עם זאת, בקרב אלו שהגיבו לטיפול תועדה עליה ברמות BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) בהיקף של 44.77%, בעוד שבקרב אלו שלא הגיבו לטיפול נרשמה ירידה של 26.2%.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם הגורמים שזוהו יכולים לזהות היטב חולים הצפויים להגיב לטיפול במעכבי בקרה חיסונית.

 

JAMA Netw Open 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני