חדשות

השתלת צואה עלולה להוביל להעברת חיידקים מסוכנים ועמידים לטיפול אנטיביוטי (N Engl J Med)

02/11/2019

 

בשני חולים לאחר השתלת צואה (Fecal Microbiota Transplant) במחקרים קליניים תועדה בקטרמיה על-רקע חיידקי  Escherichia coli המייצרים ESBL (Extended Spectrum Beta-Lactamase), כאשר אחד החולים הלך לעולמו, כך על-פי דיווח שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

השתלת צואה כוללת דגימת צואה מאדם בריא והעברתה לחולה בו חלו שינויים בהרכב המיקרוביום. למעלה מ-10,000 חולים מופנים לטיפול זה בארצות הברית בכל שנה כטיפול לזיהום ב-Clostridium difficile ולמעלה מ-300 מחקרים קליניים בוחנים את נושא השינוי בהרכב המיקרוביום.

 

בשנת 2018, ה-Infectious Diseases Society of America וה-Society for Healthcare Epidemiology of America עדכנו את ההנחיות הקליניות בכדי לכלול את אפשרות השתלת צואה כטיפול בזיהומי Clostridium difficile במבוגרים.

 

חוקרים מבוסטון השתמשו בגישה גנומית לזיהוי שני מקרים של בקטרמיה של חיידקי E. Coli בעקבות השתלת צואה. בשני המקרים מדובר היה בתרומת צואה מאותו מטופל.  דגימת הצואה ניתנה פומית בקפסולות, הוכנה והוקפאה בנובמבר 2018, עוד לפני השינוי בנהלים בינואר 2019 שכלל בדיקות סקר נרחבות של צואה לנוכחות פתוגנים מייצרי ESBL, Norovirus ו-HTLV.

 

החולה הראשון היה גבר בן 29 שנים עם שחמת כבד משנית לזיהום בנגיף HCV (Hepatitis C Virus). החולה לקח חלק במחקר בתווית-פתוחה להערכת השתלת צואה לטיפול באנצפלופתיה כבדית עמידה לטיפול. הוא פיתח חום ושיעול 17 ימים לאחר נטילת 15 טבליות לאורך 3 שבועות. התסמינים התקדמו לדלקת ריאות. לאחר זיהוי E. coli הוחלף הטיפול האנטיביוטי ל-Meropenem והחולה התאושש, כאשר דגימות הצואה בהמשך היו שליליות.

 

החולה השני היה גבר בן 73 שנים עם תסמונת מיאלודיספלסטית מטופלת, אשר השלים טיפול בהשתלת צואה לפני ואחרי השתלת תאי גזע המטופויאטים מתורם שאינו תואם HLA. המטרה הייתה למנוע מחלת שתל נגד מאכסן, בעקבות זאת החולה קיבל טיפול מניעתי ב-Cefpodoxime יום טרם ההשתלה. תסמיני הזיהום החלו חמישה ימים לאחר ההשתלה, כאשר זמן קצר לאחר מכן הוא נדרש להנשמה מכאנית והלך לעולמו יומיים מאוחר יותר עקב אלח-דם.

 

שני הגברים השלימו טיפול בקפסולות FMT קפואות מאותו מקבץ ואותו תורם, כאשר בצואה זוהה מקבץ דומה של גנים לעמידות לטיפול אנטיביוטי כמו זה שזוהה בדם החולים. לפני ההשתלה, בצואה של שני החולים לא הייתה עדות לפתוגנים מייצרי ESBL.

 

החוקרים ריצפו את כל הגנום והשוו את דפוסי הפולימורפיזם בחיידקי E. coli מזרם הדם של שני החולים והצואה של התורם.

 

החוקרים קבעו כי על הרופאים ועל המטופלים לשקול בזהירות את הסיכונים והיתרונות של FMT. למרות שנראה כי מדובר בפעולה תמימה, זו כרוכה בסיכון לזיהומים העלולים להיות חמורים.

 

N Engl J Med. Published online October 30, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<