חדשות

הערכת הסיכון עקב כריתת מעי גס דחופה בשל דימום מדרכי העיכול התחתונות (JAMA Surg)

18/11/2019

 

מספר גורמים עשויים לנבא את הסיכון לתמותה במהלך 30 הימים לאחר כריתת מעי גס בשל דימום חד ממערכת העיכול התחתונה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת JAMA Surgery.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שהתבסס על מאגר תכנית NSQIP (National Surgical Quality Improvement Program) מטעם ה-American College of Surgeons. מאגר זה כולל נתונים אודות בתי חולים המשתתפים בתכנית. מדגם המחקר כלל משתתפים לאחר ניתוח חירום במהלך 2005-2017 עם קודי אבחנה ופרוצדורה של דימום מדרכי העיכול התחתונות וכריתת מעי גס, בהתאמה. התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי תמותה לאחר 30 ימים.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 1,614 חולים לאחר כריתה דחופה של המעי הגס בשל דימום חד מדרכי העיכול התחתונות בין השנים 2005-2017. שיעורי התמותה לאחר 30 ימים עמדו על 12.2%. אלו שלא שרדו היו מבוגרים יותר, עם יותר מחלות רקע ומדד INR (International Normalized Ratio) קדם-ניתוחי גבוה יותר, המט וקריטי נמוך יותר וסיווג ASA גבוה יותר. באלו שלא שרדו תועדה שכיחות גבוהה יותר של תגובת SIRS (Systemic Inflammatory Response Syndrome), ניתוח פתוח וכריתה מלאה או תת-מלאה של המעי הגס.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי גיל מבוגר יותר (יחס סיכויים של 1.42 לכל עליה של 10 שנים בגיל), תלות תפקודית (יחס סיכויים של 2.14) וסיווג ASA גבוה יותר (יחס סיכויים של 8.40) לוו בעליה מובהקת סטטיסטית בסיכוי לתמותה. גישה לפרוסקופית (יחס סיכויים של 0.46) וריכוז המט וקריטי גבוה יותר (יחס סיכויים של 0.65) לוו בירידה מובהקת סטטיסטית בסיכוי לתמותה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מספקים הערכה מקיפה של הסיכון לתמותה בחולים לאחר ניתוח חירום בשל דימום אקוטי מדרכי העיכול התחתונות.

 

JAMA Surg 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<