חדשות

האם יש להמליץ על בדיקות סקר שגרתיות לסרטן מעי גס החל מגיל 45 שנים? (מתוך כנס ה-GICS)

18/02/2020

 

במשך שנים רבות, גיל 50 נחשב בארצות הברית לסף בו מומלץ להתחיל בבדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום, אך לאחרונה קבוצת מומחים הפחיתה סף זה לגיל 45 שנים. הצעד מטעם ה-American Cancer Society בשנת 2018 נעשה בתגובה לדיווחים על עליה בהיארעות סרטן מעי גס ורקטום במבוגרים צעירים. עם זאת, קבוצות אחרות דבקו בגיל הסף של 50 שנים, כולל ה-USPSTF וה-NCCN.

 

במהלך כנס ה-Gastrointestinal Cancer Symposium נערך דיון בעד ונגד הפחתת גיל הסך להתחלת בדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום בעקבות הדיווחים שהצביעו על עליה בממאירות בצעירים.

 

מומחים שתמכו בהפחתת גיל הסף להתחלת בדיקות הסקר העלו מספר טיעונים: ראשית, סרטן מעי גס ורקטום עלה ב-1-2.4% כל שנה מאמצע שנות השמונים של המאה הקודמת באנשים בגילאי 20-39 שנים וב-0.5-1.3% מאמצע שנות התשעים במבוגרים בגילאי 40-54 שנים. היארעות סרטן הרקטום עלתה בקצב מהיר עוד יותר של 3.2% בשנה בין 1974-2013 במבוגרים בגילאי 20-29 שנים.

 

בסה"כ באלו שנולדו סביב 1990 ומאוחר יותר קיים סיכון גבוה כפליים לסרטן מעי גס וסיכון גבוה פי ארבע לסרטן הרקטום, בהשוואה לאלו שנולדו סביב 1950. לכן, מבוגרים בגילאי 45-49 שנים מתחילים להידמות לאלו שקודם לכן היו בגילאי 50-54 שנים.

 

אחת השאלות שעלו נגעה לאפשרות כי מדובר בממאירויות שפשוט יאובחנו בגיל צעיר יותר והיו מאובחנות בסופו של דבר בבדיקה בגיל 50. בתגובה, המומחים התומכים בהפחתת גיל הסף מצטטים מחקר שפורסם בשנת 2019 ומצא כי באלו בגילאי 40-49 שנים, המחלה אובחנה בשלב מאוחר יותר.

 

בכל הנוגע למאזן עלות-תועלת של בדיקת הסקר בצעירים, המומחים מודים כי קשה להעריך זאת. לפי ההערכות שלהם, התחלת בדיקות הסקר מגיל 45 שנים תמנע כארבע מקרי ממאירות ו-2 מקרי תמותה עקב ממאירות מעי גס ורקטום לכל 1,000 נבדקים והמדגם כולו צפוי לתוספת של כ-14 שנות חיים מתוקנות לאיכות חיים.

 

מנגד, המתנגדים לשינוי גיל הסף להתחלת בדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום הציגו את הטיעונים שלהם. ראשית, הם הסכימו כי הסיכון עלה מ-5.9 ל-100,000 ל-7.2 ל-100,000 מקרים, עליה של 22% בסיכון היחסי בקבוצה זו. עם זאת, מבחינת הסיכון האבסולוטי, מדובר ב-1.3 אנשים נוספים בלבד הצפוי לחלות במחלה מבין כל 100,000 אנשים. במילים אחרות, 99.9% מהאנשים בשנות הארבעים לחייהם לא יפתחו סרטן מעי גס.

 

בנוסף, המתנגדים גם מעלים את השאלה מדובר נבחר דווקא גיל סף של 45 שנים ולא נניח 40 שנים. הם טוענים כי צפוי כי הפחתת הגיל עוד יותר תוביל לזיהוי חולים נוספים, אך איש אינו תומך בכך.

 

להבנה טובה יותר של הגורמים התורמים לעליה בהיארעות סרטן מעי גס ורקטום בצעירים יש חשיבות גדולה מאוד. מודלים שונים ניסו לסייע בהערכת הסיכון והתועלת של בדיקות סקר בשלב מוקדם, אך אלו אינם מדויקים.

 

עוד מדגישים המתנגדים כי למרות ההמלצה החדשה מטעם ה-American Cancer Society להתחיל בבדיקות סקר בגיל 45 שנים, העדויות הנוכחיות להפחתת גיל הסף עדיין אינן ברורות והם מטילים ספק בשימוש בגיל בלבד כקריטריון להערכת הסיכון לסרטן. יש בהחלט מקום לבדיקות סקר מוקדמות באלו עם תסמונות מסוימות המעלות את הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום, כמו גם באלו עם סיפור משפחתי של הממאירות או חולים עם מחלת מעי דלקתית. המלצות אלו היו קיימות עוד קודם לכו ואין צורך בסדרה נוספת של המלצות לאוכלוסיות אלו.

 

בכל הנוגע לאפשרות של עליה בשיעור הממאירויות עקב אבחנה בשלב מוקדם מאוד (Lead Time Bias), המומחים טוענים כי למרות ששינוי הגישה יוביל לעליה בשיעורי היארעות הממאירות, לא צפוי שינוי בתמותה.

 

בנוסף לכך, אל מול התועלת של בדיקות סקר מוקדמות יש לקחת את הסיכונים הכרוכים בבדיקה החל מגיל צעיר יותר, כולל סיכון לתמותה עקב הבדיקה (7 מקרי תמותה לכל 100,000 נבדקים).

 

מתוך כנס ה-GICS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני