חדשות

האם להרכב המיקרוביום במעי עשוי להשפיע על הישרדות חולים לאחר השתלת מח עצם? (New England Journal of Medicine)

29/02/2020

 

מעדויות חדשות עולה כי מגוון החיידקים, נגיפים ומיקרובים אחרים במעי עשוי להשפיע על סיכויי הצלחת השתלת תאי גזע. במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים החוקרים כי מגוון מיקרוביאלי נרחב במעי לווה בשיעורי תמותה נמוכים יותר באוכלוסיה זו.

 

הרכב המיקרוביום נקבע על-בסיס דגימות צואה מחולים לאחר השתלה אלוגנאית של תאי גזע בארבעה מרכזים. החוקרים בחנו את הקשר בין המגוון המיקרוביאלי והתמותה של החולים.

 

מהנתונים אודות 1,362 משתתפים עלה כי באלו עם המגוון המיקרוביאלי הגדול ביותר, שיעורי התמותה היו נמוכים בעד 54%, בהשוואה לחולים עם מגוון מיקרוביאלי מצומצם. החוקרים מאמינים כי המיקרוביום משחק תפקיד חשוב ועשוי להשפיע משמעותית על התוצאות לאחר השתלת תאי גזע.

 

בחלק אחד של המחקר, אשר נערך ב-Memorial Sloan Kettering Cancer Center החוקרים מצאו כי הסיכון לתמותה בקרב חולים עם המגוון המיקרוביאלי הנרחב ביותר של מיקרובים במעי עמד על 29.4%, בעוד שבאלו עם המגוון המיקרוביאלי הקטן ביותר תועדו שיעורי תמותה של 38.9%.

 

בחלק השני של המחקר, אשר נערך ב-Duke University Medical Center בצפון קרולינה, University Hospital Regensburg בגרמניה ו-Hokkaido University Hospital ביפן, שיעורי התמותה הכוללים עמדו על 20.1% בקרב חולים עם המגוון המיקרוביאלי הגדול, בהשוואה ל-38% באלו עם מגוון מיקרוביאלי קטן.

 

החוקרים מדגישים כי המחקר לא כלל ניסיון להגדיל את המגוון המיקרוביאלי במטרה לבחון אם צעד זה עשוי לשפר את תוצאות הטיפול. הם מציינים כי מדובר יהיה באתגר לא קטן שכן חוקרים רק עתה מתחילים להבין כיצד ניתן לעשות זאת.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים בכדי להוכיח כי ניתן להשפיע על המגוון המיקרוביאלי וכי צעד זה עשוי להשפיע על הטיפול. ייתכן כי חולים מגיעים להשתלה עם מיקרוביום פגוע מאוד וכי תזונה מסוימת או השתלת צואה טרם השתלת מח עצם עשויה לשפר את התוצאות.

 

New England Journal of Medicine, online February 26, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני