חדשות

אנדוסקופיה דחופה אינה הכרחית בכלל החולים בסיכון גבוה עם דימום ממערכת העיכול (New England Journal of Medicine)

03/04/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי השלמת אנדוסקופיה במהלך 6 השעות הראשונות לאחר הערכה ע"י מומחה של חולה עם דימום ממערכת העיכול לא הפחיתה את שיעורי התמותה לאחר 30 ימים, בהשוואה להשלמת הפרוצדורה 6-24 שעות לאחר ההתייעצות.

 

מדגם המחקר כלל 516 מתנדבים אשר היו בסיכון גבוה לתמותה או דמום נוסף. מבחינה מעשית, נדרשו כשמונה שעות מרגע כניסת המטופל בדלת ועד לייעוץ ע"י רופא גסטרואנטרולוג עם הקצאה אקראית ולכן חלון הזמן היה בפועל ארוך יותר, כאשר ב-55% מהחולים האנדוסקופיה בוצעה מעל 24 שעות לאחר פנייתם. מרווח הזמן הממוצע מהייעוץ עד לאנדוסקופיה עמד על 2.5 שעות בקבוצת ההתערבות הדחופה ועל 16.8 שעות בקבוצת הביקורת.

 

שיעורי התמותה לאחר 30 ימים עמדו על 8.9% בקבוצת החולים לאחר אנדוסקופיה דחופה, בהשוואה לשיעור של 6.6% כאשר הפרוצדורה בוצעה בשלב מאוחר יותר, אך בתוך 24 שעות מהייעוץ (p=0.34).

 

כאשר החוקרים בחנו את שיעורי המשך דימום, הם מצאו כי אלו לא היו שונים משמעותית בין הקבוצות ועמדו על 10.9% בקבוצת החולים לאחר אנדוסקופיה דחופה, בהשוואה ל-7.8% בקבוצת החולים בהם הפרוצדורה בוצעה בשלב מאוחר יותר.

 

בקבוצת החולים בהם בוצעה אנדוסקופיה בתוך שש שעות תועדה שכיחות גבוה יותר של טיפול אנדוסקופי (60.1% לעומת 48.8%, בהתאמה). מעט פחות מ-13% מהחולים שהתייצגו עם דימום ממערכת העיכול נכללו בקטגוריית סיכון גבוה (מדד Glasgow-Blatchford של 12 ומעלה). מרביתם אובחנו עם כיב פפטי.

 

מבין החולים שהלכו לעולמם בתוך 30 ימים, 48% מאלו בקבוצת אנדוסקופיה דחופה ו-47% מאלו בקבוצת אנדוסקופיה מוקדמת אובחנו עם ממאירות מתקדמת.

 

החוקרים לא מצאו הבדל משמעותי בין אנדוסקופיה דחופה ואנדוסקופיה מוקדמת בשיעור אירועי דמם נוספים בתוך 30 ימים, סיכוי להתערבות ניתוחית, סיכוי לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ, משך האשפוז, סיכוי קבלת עירוי דם, או מספר מנות דם שניתנו לחולים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בשלב זה, העדויות הזמינות מציעות כי במרבית החולים המאושפזים בשל דימום ממערכת העיכול העליונה אין צורך בהשלמת אנדוסקופיה מיידית. במקום זאת, יש מקום להחייאה וטיפול במצבים רפואיים קיימים והשלמת אנדוסקופיה בתוך 24 שעות מפניית החולים.

 

The New England Journal of Medicine, online April 1, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<