חדשות

בדיקת דם עשויה לסייע בזיהוי סרטן מעי גס (מתוך כנס ה-DDW)

01/06/2020

 

בדיקת דם הצליחה לזהות את כל 11 המקרים של סרטן מעי גס במחקר שכלל למעלה מ-350 חולים וכן הצליחה לזהות את מרבית הנבדקים עם אדנומות מתקדמות, כך עולה מנתונים שהוצגו כפוסטר שהיה מיועד להתפרסם בכנס ה-Digestive Disease Week שבוטל עקב COVID-19.

 

המחקר נערך במרכז יחיד וכלל 354 משתתפים בגילאי 45-80 שנים אשר היו מיועדים לקולונוסקופיה אלקטיבית. החוקרים לא כללו משתתפים עם היסטוריה אישית של ממאירות או מחלת מעי דלקתית. הם השלימו את בדיקת FirstSight של CellMax על דגימות דם מהמשתתפים במחקר.

 

תוצאת הבדיקה הייתה חיובית לסרטן מעי גס ורקטום בכל 11 החולים במחקר שמאוחר יותר אובחנו עם הממאירות בעקבות בדיקת קולונוסקופיה. לכן, לבדיקה הייתה רגישות של 100% במקרה זה.

 

מבין 53 משתתפים בהם זוהתה אדנומה מתקדמת בבדיקת קולונוסקופיה, 40 היו חיוביים בבדיקת הדם; לכן, לבדיקה הייתה רגישות של 75.5% לזיהוי אדנומה מתקדמת.

 

מבין 79 משתתפים עם תוצאות שליליות בבדיקה קולונוסקופית, כלומר לא הייתה עדות לגידול ממאיר או פוליפ בקולונוסקופיה, בדיקת הדם זיהתה סימנים לגידול ממאיר או פוליפ ב-8 נבדקים.

 

החוקרים מסבירים כי באלו עם אדנומה גדולה בעבר שהוסרה לפני מספר שנים וכעת הקולונוסקופיה שלילית, בדיקת הדם עדיין עשויה להיות גבוהה באופן חריג. במילים אחרות, השינויים המזוהים בבדיקת הדם עשויים להישאר גם זמן רב לאחר הסרת פוליפ.

 

החוקרים מתכננים להשלים מחקר רב-מרכזי בקנה מידה גדול להערכת תוצאות בדיקת הדם.

 

מתוך כנס ה-DDW

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<