חדשות

האם טיפול תרופתי כנגד השמנה עשוי למנוע עליה חוזרת במשקל לאחר ניתוח מעקף קיבה? (Obesity)

11/06/2020

 

טיפול תרופתי ב-Phentermine (רזין) ו-Topiramate (טופמקס) נמצא יעיל במניעת עליה חוזרת במשקל הגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Obesity.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עליה חוזרת במשקל הגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה מתחילה להופיע כשנתיים לאחר הניתוח ובסופו של דבר קיימת ב-25% מהמטופלים. מספר מחקרים בחנו את ההשפעה של טיפול תרופתי כנגד השמנה על תופעה זו וכעת ביקשו החוקרים לסקור את הרשומות הרפואיות הממוחשבות של 1,196 משתתפים לאחר ניתוח מעקף קיבה בין 2004-2015. עליה חוזרת במשקל הגוף הוגדרה על-פי השוואת משקל הגוף של המטופל בכל ביקור מעקב לאחר הניתוח אל המשקל הנמוך ביותר שתועד לאחר הניתוח, תוך התייחסות למרווח הזמן במהלכו חלה העליה החוזרת במשקל.

 

משתתפים שקיבלו טיפול תרופתי כנגד השמנה והגיעו לביקורי מעקב הוגדרו ככאלו עם היענות טובה לטיפול, בעוד שאלו אשר פספסו את ביקורי המעקב הוגדרו ככאלו ללא היענות לטיפול.

 

מניתוח הנתונים עלה כי למרות שלא היה פרוטוקול אחיד לשימוש בתרופות כנגד השמנה, מודלים סטטיסטיים שונים תמכו בתועלת של Phentermine ו-Topiramate, בין אם אלו ניתנו לבד או במשלב, להפחתת עליה חוזרת במשקל הגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול תרופתי ב-Phentermine או Topiramate נמצא יעיל במניעת עליה חוזרת במשקל הגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בתקווה שאלו יסייעו לקבוע את השימוש האופטימאלי בתרופות אלו לאחר ניתוח בריאטרי.

 

Obesity 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<