חדשות

חשיבות מניעת אינטראקציות בין-תרופתיות בחולים עם ממאירות בדרכי העיכול (מתוך כנס מטעם ה-WCGC)

10/07/2020

 

רופאים רבים צריכים להימנע ממתן טיפול במספר רב של תרופות בשל הסיכון לאינטראקציות בין-תרופתיות העלולות להיות מסכנות חיים בחולים עם ממאירויות בדרכי העיכול, אך במידה והדבר אינו אפשרי, עליהם להקפיד על הימנעות משילובים מסוכנים ולעקוב אחר אירועים חריגים בחולים אלו כך מזהירים מומחים במהלך הרצאה שניתנה בכנס השנתי מטעם ה-World Congress on Gastrointestinal Cancer.

 

המומחים מציינים כדוגמא אינטראקציה אפשרית בין מעכבי תעלות מימן, דוגמת Omeprazole, ובין משטרי טיפול כימותרפי הכוללים Capecitabine. הם מציינים נתונים ממחקר קליני שמצא כי שימוש במעכבי תעלות מימן עשוי להביא לעליה בסיכון להתקדמות סרטן מעי גס ורקטום בחולים תחת טיפול אדג'וונטי במשלב CapOx (Capecitabine ו-Oxaliplatin), או FOLFOX (Follinic Acid, Fluorouracil, Oxalipatin). מנתונים נוספים ממחקר LOGIC עלה כי למעכבי תעלות מימן השפעה משמעותית על ההישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת בחולים עם סרטן קיבה חיובי ל-HER2 המקבלים טיפול ב-CapOx עם או בלי Lapatinib.

 

מומחים נוספים ציינו עוד בהקשר של אינטראקציות בין-תרופתיות את ההתייחסות לשינויים אפשריים ברמות תרופה בדם, ההשפעה על המיקרוביום וכן הבדלים מגדריים.

 

ממחקרים קודמים עלה כי היקף האינטראקציות הבין-תרופתיות בעלות חשיבות קלינית בחולים אונקולוגים שהשתתפו במחקרים קליניים אינה גבוהה ונעה סביב 3-17%, בתלות במנגנון האינטראקציה. עם זאת, הם סבורים כי שיעור זה צריך להיות אפסי שכן כל המחקרים הקליניים צריכים לכלול רשימה של משלבים מהם יש להימנע ולא לבחור במשלב תרופתי העלול להיות מסוכן.

 

באחד המחקרים הקודמים הציעו כי 4% ממקרי התמותה של חולים אונקולוגים בבתי חולים נובעים מאירועים חריגים על-רקע טיפול תרופתי או אינטראקציות בין-תרופתיות. מחקר נוסף הציע כי 2% מהאשפוזים הלא-אלקטיביים בקרב חולים אונקולוגים נובעים מאינטראקציות בין-תרופתיות.  אינטראקציות בין-תרופתיות אפשריות באונקולוגיה כוללות משלבים בהם ניתן טיפול באספירין, קומדין, חסמי ביתא וקורטיקוסטרואידים.

 

עוד ציינו המומחים כי מתן Olaparib (לינפארזה) בשילוב עם תרופות הפועלות על CYP3A4 עשוי להשפיע על החשיפה לתרופה; Itraconazole מגבירה משמעותית את החשיפה לתרופה ואילו Rifampin מובילה לירידה ניכרת בהיקף החשיפה לטיפול התרופתי.

 

לסיכום, המומחים קבעו מספר המלצות להימנעות מאינטראקציות בין-תרופתיות מסוכנות בחול סרטן, כאשר הראשונה שבהן היא להימנע ממתן טיפול במספר רב של תרופות מלכתחילה. עוד הציעו כי בחולים בסיכון גבוה, דוגמת אלו הנוטלים תרופות רבות ואלו עם מחלות רקע, תושלם סקירה של אינטראקציות בין-תרופתיות אפשריות, תוך דגש על משלבים מסוכנים. משלבים מהם יש להימנע כוללים שתי תרופות שכל אחת מהן עלולה להביא להארכת מקטע QT, דוגמת Quinolones, Azithromycin ו-Clarithromycin.

 

מתוך כנס מטעם ה-WCGC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<