חדשות

גורמים המנבאים הישנות ממאירות לאחר כריתת סרטן כבד (JAMA Surg)

13/07/2020

 

מחשבון קל לשימוש עשוי לסייע בחיזוי מדויק של החולים בסיכון מוגבר להישנות מוקדמת מאוד של סרטן כבד לאחר ניתוח להסרת כולנגיוקרצינומה תוך-כבדית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Surgery.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון גורמים המנבאים הישנות מוקדמת מאוד, המוגדרת כהישנות בתוך שישה חודשים מניתוח להסרת כולנגיוקרצינומה תוך-כבדית. מדגם המחקר כלל חולים לאחר ניתוח במטרת-ריפוי של הגידול הממאיר בין מאי 1990 ועד יולי 2016 וניתוח סטטיסטי שימש להערכת גורמים לפני ואחרי הניתוח המנבאים הישנות מוקדמת מאוד.

 

מבין 880 חולים (חציון גיל של 59 שנים; 44.1% נשים), 196 (22.3%) אובחנו עם הישנות מוקדמת מאוד של הממאירות. שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים בקרב חולים עם הישנות מוקדמת מאוד עמדו על 8.9% ובאלו ללא הישנות דומה תועדו שיעורי הישרדות לאחר חמש שנים של 49.8% (p<0.001).

 

מודל קדם-ניתוחי הצליח לסווג מטופלים בהתאם לסיכון להישנות מוקדמת מאוד: סיכון נמוך (שיעורי הישרדות ללא-הישנות לאחר שישה חודשים של 87.7%), סיכון בינוני (שיעור של 72.3%) וסיכון גבוה (שיעור של 49.5%).

 

מודל לאחר-ניתוח הצליח בדומה להבחין בין קבוצות חולים על-בסיס הסיכוי להישנות מוקדמת מאוד: סיכון נמוך שיעורי הישרדות ללא-הישנות לאחר 6 חודשים של 90%), סיכון בינוני (שיעורי הישרדות של 73.1%) וסיכון גבוה (שיעורי הישרדות של 48.5%).

 

המחשבון החדש הדגים תוצאות מבטיחות גם בניתוח סטטיסטי להערכת התוקף הפנימי והחיצוני.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מחשבון זה פותח במטרה לסייע לרופאים לחזות את הסיכוי להישנות מוקדמת מאוד לאחר ניתוח במטרת ריפוי להסרת גידול כולנגיוקרצינומה תוך-כבדית. כלי זה עשוי לסייע לרופאים בבחירה טרם ניתוח של חולים לטיפול ניאו-אדג'וונטי, כמו גם התאמת גישות המעקב אחר החולים לאחר ההתערבות הניתוחית.

 

JAMA Surg 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<