חדשות

עד כמה חשוב להשלים ניתוח בריאטרי במהלך מגיפת COVID-19? (מתוך Surg Obes Relat Dis.)

21/07/2020

 

איגוד ה-American Society for Metabolic & Bariatric Surgery פרסם הצהרה לפיה ניתוח השמנה אינו ניתוח אלקטיבי ויש להמשיך בתכנית הניתוחים הללו מוקדם ככל הניתן במהלך מגיפת COVID-19.

 

ההצהרה הנ"ל פורסמה בתגובה לעובדה כי חלק מהמדינות בארצות הברית קבעו כי ניתוח מטבולי ובריאטרי מצוי בקטגוריית עדיפות-נמוכה, בדומה לניתוח קוסמטי. במקום זאת, אנשי האיגוד טוענים כי למרות שניתם לדחות ניתוחי השמנה ביחד עם פרוצדורות לא-דחופות אחרות כאשר חלה עליה בהיקף מקרי הקורונה ונקבע כי ניתוחים אלו אינם בטוחים, אך יש להמשיך בשגרת הניתוחים מוקדם ככל הניתן, לצד פרוצדורות רפואיות חיוניות אחרות.

 

המומחים טוענים כי ניתוח מטבולי ובריאטרי אינו ניתוח אלקטיבי וכי מדובר בצורך רפואי וכי זהו הטיפול הטוב ביותר עבור אלו עם השמנה חמורה ומסכנת-חיים. יתרה מזאת, השמנה הינה גורם סיכון מג'ורי להחמרת תוצאות COVID-19 וחולים עם השמנה מצויים בסיכון גבוה יותר להיות מאושפזים ביחידות טיפול נמרץ. שיעורי התמותה גבוהים יותר בחולים עם השמנה, גם בקרב צעירים והשמנה מלווה במחלות רקע אחרות, דוגמת סוכרת ומחלות לב.

 

מאחר והמגיפה עשויה להישאר בסביבה למשך תקופה לא קצרה, במידה וניתן לשפר את מצבם של חולים עם השמנה עם ניתוח, אזי ייתכן ויש מקום לעשות כן.

 

בשלב זה לא ברור לחלוטין מהי הפתופיזיולוגיה בבסיס השמנה האחראית לסיבוכים משנית ל-COVID-19 או מה תהיה ההשפעה של ירידה במשקל וטיפולים שונים כנגד השמנה על הסיכון לסיבוכים אלו.

 

אעפ"י כן, מגפת COVID-19 מדגישה את חשיבות הגדלת המחויבות להבין ולטפל בהשמנה, באמצעות כל הכלים הזמינים, כולל שינוי אורחות חיים, טיפול תרופתי וניתוח בריאטרי.

 

Surg Obes Relat Dis. Published online June 5, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<