חדשות

שכיחות גבוהה של וושט על-שם בארט בנשים עם סקלרודרמה (American Journal of Gastroenterology)

21/01/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Gastroenterology עולה כי בנשים עם סקלרודרמה קיימת שכיחות גבוהה של וושט על-שם בארט (Barrett's Esophagus) וזו לרוב מלווה דיספלזיה.

 

מדגם המחקר כלל 235 נשים עם סקלרודרמה שעברו גסטרוסקופיה, כאשר ב-30 מהן הייתה עדות היסטולוגית לוושט על-שם בארט, כך ששיעורי ההימצאות עמדו על 13%.

 

נשים עם סקלרודרמה עם וושט על-שם בארט, בהשוואה לאלו ללא מחלת הוושט, היו מבוגרות יותר (גיל ממוצע של 64 לעומת 58 שנים), עם שכיחות גבוהה יותר של סוג מוגבל של סקלרודרמה (87% לעומת 68%).

 

בנשים עם סקלרודרמה ועדות לוושט על-שם בארט תועד גם סיכוי גבוה יותר משמעותית להעדר קונטרקטיליות עם עדות ללחץ נמוך בסוגר התחתון של הוושט בבדיקת מנומטריה ברזולוציה גבוהה, רמז לנטייה מוגברת למחלת החזר קיבה-וושט. בכל הנשים עם סקלרודרמה ועדות לוושט על-שם בארט תועדו תסמיני ריפלוקס, כמו גם ב-92% מהנשים עם סקלרודרמה ללא וושט על-שם בארט.

 

החוקרים מדווחים כי ב-13 מבין 30 נשים עם סקלרודרמה ועדות לוושט על-שם בארט (43%) הייתה עדות דיספלזיה, כולל 4 נשים (12%) עם דיספלזיה לא-מוגדרת, 7 נשים (21%) עם דיספלזיה בדרגה נמוכה ושתי נשים (6%) עם אדנוקרצינומה של הוושט.

 

שיעורי הימצאות כל דיספלזיה, כולל אדנוקרצינומה של הוושט, נעו סביב 43% עם היארעות מחושבת של 5.3% בשנה (שיעורי אדנוקרצינומה של 0.9% לשנה).

 

ממצאי המחקר מעידים כי יש לכלול נשים עם סקלרודרמה בהמלצות לבדיקות סקר לוושט על-שם בארט ולטפל בהתאם במקרים בהם ישנה עדות דיספלזיה.

 

American Journal of Gastroenterology, online January 7, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<