חדשות

בדיקת דם חדשה מסייעת בזיהוי אדנומות קדם-ממאירות במעי גס ורקטום (מתוך כנס ה-GICS)

26/01/2021

 

בדיקת דם חדשה הדגימה תוצאות מבטיחות לשימוש כבדיקת סקר לסרטן מעי גס ורקטום, לאחר שמנתונים חדשים שפורסמו במהלך כנס ה-Gastrointestinal Cancer Symposium עולה כי הבדיקה עשויה לזהות אדנומות קדם-ממאירות במעי הגס וברקטום.

 

הפלטפורמה החדשה משלבת בדיקות להערכת דנ"א חופשי בדם, מתילציה וחלבונים באמצעות טכניקות לימוד-מכונה וביולוגיה חישובית מתקדמת, ומספקת הערכה רב-ממדית הכוללת חותמת של הגידול ושל מערכת החיסון, כך שניתן לזהות גידולים ממאירים בשלב מוקדם יותר.

 

החוקרים אספו דגימות דם ממשתתפים במחקר Al-EMERGE, מחקר פרוספקטיבי, רב-מרכזי, שכלל בדיקות סקר של משתתפים בסיכון ממוצע מ-30 אתרים ברחבי הארצות הברית וקנדה. המחקר כלל בסך הכול 542 דגימות, כולל 122 משתתפים עם עדות היסטולוגית לאדנומה מתקדמת ו-420 בדיקות קולונוסקופיה ללא עדות לאדנומות.

 

מהנתונים עולה כי בדיקת הדם הצליחה לזהות אדנומות מתקדמות במעי הגס והרקטום עם רגישות של 41% וסגוליות של 90%. הרגישות של הבדיקה החדשה דומה או טובה יותר מהרגישות של בדיקות הצואה הזמינות כיום לשימוש: רגישות טובה יותר מזו של בדיקה אימונו-כימית של הצואה (41% לעומת 24%) ודומה לזו של בדיקת דנ"א של הצואה (41% לעומת 42%).

 

בנוסף, לבדיקת הדם רגישות הרבה יותר גבוהה (41% לעומת 22%) לזיהוי אדנומות מתקדמות, בהשוואה ל-Epi proColon, בדיקת דם אשר אושרה ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי כבדיקת סקר לזיהוי mSEPT9 (Methylated Septin 9 DNA).

 

בחברה החלו בתהליכי הרישום במטרה להביא לאישור הבדיקה ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי. מטרת החברה היא לגייס 14,000 משתתפים ולהשלים איסוף פרוספקטיבי של הנתונים.

 

מתוך כנס ה-GICS

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<