חדשות

סיכון מוגבר לוושט על-שם בארט בחולים לאחר ניתוח בריאטרי (Gastrointestinal Endoscopy)

02/05/2021

 

וושט על-שם בארט (Barret's Esophagus) תועדה בקרוב ל-12% מהחולים שעברו גסטרוסקופיה לאחר ניתוח שרוול קיבה, אך לא לוותה בסיכון מוגבר למחלת ריפלוקס קיבה-וושט לאחר-ניתוח, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Gastrointestinal Endoscopy.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ניתוח שרוול קיבה בוצע בשכיחות גבוהה יותר משמעותית בשנים האחרונות. מחלת החזר קיבה-וושט הינה אחד הסיבוכים האפשריים של ניתוח שרוול קיבה ומהווה גורם סיכון מג'ורי לוושט על-שם בארט. כעת ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי הימצאות וושט על-שם בארט בחולים לאחר ניתוח שרוול קיבה.

 

החוקרים ערכו חיפוש בספרות הרפואית לזיהוי מחקרים שכללו חולים לאחר גסטרוסקופיה בעקבות ניתוח שרוול קיבה. התוצא העיקרי היה שיעורי הימצאות וושט על-שם בארט בחולים לאחר ניתוח שרוול קיבה.

 

הסקירה כללה 10 מחקרים עם 680 חולים שעברו גסטרוסקופיה בין 6 חודשים ועד 10 שנים לאחר ניתוח שרוול קיבה. שיעורי ההימצאות של וושט על-שם בארט עמדו על 11.6% (רווח בר-סמך 95% של 8.1%-16.4%). מניתוח מטה-רגרסיה עלה כי לא היה קשר מובהק סטטיסטית בין וושט על-שם בארט ובין שיעורי הימצאות מחלת החזר קיבה-וושט לאחר-ניתוח.

 

החוקרים מדווחים על קשר ליניארי בין מועד ביצוע גסטרוסקופיה לאחר-ניתוח ובין שיעורי דלקת וושט (p=0.0005), כאשר הסיכון לדלקת וושט עלה ב-13% כל שנה לאחר ניתוח שרוול קיבה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים הממצאים מעידים על שכיחות גבוהה של וושט על-שם בארט בחולים שעברו גסטרוסקופיה לאחר ניתוח שרוול קיבה. לא תועדה קורלציה בין תסמיני החזר קיבה-וושט ובין הופעת וושט על-שם בארט בחולים אלו. מרבית המקרים של וושט על-שם בארט תועדו לאחר שלוש שנות מעקב.

 

בעקבות ממצאי המחקר, החוקרים מציעים לשקול השלמת בדיקות סקר לוושט על-שם בארט בחולים לאחר ניתוח שרוול קיבה, גם בהעדר תסמיני מחלת החזר קיבה-וושט לאחר-ניתוח.

 

Gastrointestinal Endoscopy 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<