חדשות

הנחיות חדשות בנוגע לנזק כבדי אידיוסינקראטי על-רקע תרופות (American College of Gastroenterology)

08/06/2021

 

הנחיות חדשות מטעם ה-American College of Gastroenterology מתמקדות במקרים של נזק כבדי אידיוסינקראטי על-רקע תרופות (DILI או Drug-Induced Liver Injury) ומדגישות כי מקרים אלו מופיעים יותר ויותר עקב שימוש בתוספי תזונה וצמחי מרפא, כמו גם בשל טיפול במעכבי טירוזין קינאז ומעכבי בקרה חיסונית.

 

המומחים מסבירים כי ניתן לסווג מקרי DILI למקרים אינטרינזיים או אידיוסינקראטיים. מקרים אינטרינזיים הם צפויים במידה מסוימת, על-סמך מחקרים בחיות ובבני אדם שהדגימו אפשרות לרעילות כבדית במינונים גבוהים. הדוגמא הטובה ביותר היא אקמול. מקרים של DILI אידיוסינקראטי הם נדירים יותר ומתפתחים בחולים עם נטיה קודמת לנזק זה. סימנים קליניים ל-DILI אידיוסינקראטי הם שונים מאלו של DILI אינטרינזי.  

 

מקרים של DILI אידיוסינקראטי עשויים לבוא לידי ביטוי באופן מגוון מאוד, כולל הפרעה ביוכימית אסימפטומטית, צהבת, כשל כבדי ודלקת כבד כרונית. האבחנה לרוב נקבעת לאחר שלילת גורמים אפשריים אחרים.

 

בנוכחות צהבת הפטוצלולרית, שיעורי התמותה עלולים להגיע עד 10%. בחולים עם DILI המתייצגים עם צהבת מתקדמת, ללא תלות בנוכחות הפרעת קרישה נלווית, יש מקום להפניה למרכז שלישוני והם עשויים להיות מועמדים להשתלת כבד.

 

ניתן לשקול מתן סטרואידים במקרים בהם קיימת אי-ודאות באשר לשאלה אם מדובר ב-DILI או בדלקת כבד אוטואימונית, אך מדובר בסוגיה שנויה במחלוקת מאחר וחלק מהמחקרים הצביעו על תועלת, בעוד שאחרים לא הדגימו ערך מוסף להתערבות זו.

 

העליה בפופולאריות של צמחי מרפא מהווה גורם חשוב להתפתחות DILI, כמו גם השימוש הגובר בחלק מהטיפולים כנגד מחלות ממאירות. עם פיתוח מעכבי בקרה חיסונית בעלי יעילות כנגד מגוון ממאירויות, על רופאים להיות מודעים לתופעות הלוואי האפשריות של תכשירים אלו ולסיכון האפשרי לנזק כבדי על-רקע השימוש במעכבי בקרה חיסונית.

 

ההנחיות העדכניות כוללות סיכום של מעכבי בקרה חיסונית המאושרים ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי והפוטנציאל של אלו להוביל לנזק כבדי. התרופות עלולות גם להוביל לרה-אקטיבציה של זיהום HBV (Hepatitis B Virus).

 

ההנחיות ממליצות על השלמת הערכה של חלים עם DILI לנוכחות זיהום בנגיף HBV או HCV (Hepatitis C Virus) ולטפל בהם לפני או בשילוב עם מתן מעכבי בקרה חיסונית או תכשירים כימותרפיים אחרים.

 

השימוש בצמחי מרפא ותוספים תזונתיים מצוי במגמת עליה בארצות הברית, כאשר אלו אחראיים לכחמישית ממקרי DILI כיום. ההנחיות ממליצות כי מקרים של מחלה כולסטטית חמורה על-רקע תכשירים אלו יטופלו באופן דומה למקרים הנובעים מתרופות מרשם וכי במידת הצורך, תישקל אפשרות השתלת כבד.

 

קיים מחשבון מבוסס-רשת להערכת הסיכון לתמותה במקרים של חשד ל-DILI. מחשבון זה מבוסס על מדד MELD (Model for End-stage Liver Disease), מדד CCI (Charlson Comrobidity Index) ורמות אלבומין בדם. משתנים אלו מסייעים בניבוי התמותה במחלת כבד ועשויים גם לחזות את הסיכון לתמותה לאחר 6 חודשים בחולים עם DILI.

 

 American College of Gastroenterology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<