חדשות

תוצאות מבטיחות לתרופה פומית של חברת פייזר למניעת סיבוכים בחולי קורונה (מתוך אתר Medscape)

06/11/2021

 

חברת פייזר הודיעה על תוצאות מוצלחות מאוד לטיפול בכדור אנטי-ויראלי ניסיוני אשר הדגים יעילות גבוהה במניעת אשפוזים או תמותה בחולים עם COVID-19 בסיכון גבוה לסיבוכים חמורים. הטיפול הפומי, Paxlovid, הדגים יעילות של 89% בהשוואה לפלסבו במניעת אשפוזים או תמותה בחולים עם COVID-19 בסיכון גבוה לסיבוכים חמורים.

 

התרופה הדגימה יעילות כה גבוהה עד שבחברת פייזר הפסיקו את הגיוס למחקר לבחינת הטיפול התרופתי, הפועל ע"י חסימת אנזים פרוטאז הדרוש לנגיף הקורונה בכדי לייצר יותר עותקים שלו. החברה מתכננת לפנות למנהל המזון והתרופות האמריקאי לקבלת אישור לשימוש דחוף.

 

הפסקת מחקר קליני היא צעד חריג אשר לרוב מבוצע כאשר טיפול הדגים יעילות גבוהה מאוד או מסוכנות ברורה. בשני המקרים, מדובר בצעד לא אתי להמשיך לחלק חולים באקראי לקבלת תרופה פעילה או פלסבו, כאשר קיימות אפשרויות בטוחות ויעילות יותר לטיפול באותם חולים.

 

המחקר האקראי כלל למעלה מ-1,900 חולים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה והיו בסיכון לסיבוכים חמורים עקב הזיהום. בקרב המשתתפים שטופלו ב-Paxlovid בתוך שלושה ימים מהופעת התסמינים תועד סיכוי נמוך ב-89% לאשפוז, בהשוואה לאלו שקיבלו פלסבו – 3 מבין 389 חולים בזרוע ההתערבות אושפזו לבית חולים, בהשוואה ל-27 מבין 385 חולים בזרוע הפלסבו. בקרב החולים שקיבלו את התרופה בתוך חמישה ימים מהופעת התסמינים, 6 מבין 607 חולים אושפזו בתוך 28 ימים, בהשוואה ל-41 מבין 612 חולים בזרוע הפלסבו.

 

לא תועדו מקרי תמותה לאורך חודש בקרב חולים שנטלו את הטיפול הפעיל, בהשוואה ל-10 מקרי תמותה בזרוע הפלסבו.

 

תוצאות אלו פורסמו מספר שבועות לאחר שחברת Merck הודיעה כי הטיפול האנטי-ויראלי הפומי שלה, Molnupiravir, הפחית את הסיכון לאשפוזים או תמותה בהיקף של 50% בחולים עם COVID בדרגה קלה-עד-בינונית, בהשוואה לפלסבו.

 

ההצלחה של שני הטיפולים הפומיים הללו פותחת עידן חדש ביכולת למנוע סיבוכים חמורים של זיהום הקורונה וכן מהווה מרכיב חיוני בטיפול בחולים בסיכון מוגבר שאינם יכולים לקבל את החיסונים או אינם מגיבים לחיסונים כנגד נגיף הקורונה.

 

מתוך הודעת חברת פייזר

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<