חדשות

ההגנה החיסונית מפני זיהום בנגיף הקורונה יורדת בצורה חדה לאורך שישה חודשים (Science)

07/11/2021

 

היעילות של חיסונים כנגד נגיף הקורונה של חברות פייזר, מודרנה וג'ונסון וג'ונסון ירדה באופן דרמטי עם התפשטות וריאנט דלתא ברחבי ארצות הברית, כך עולה מתוצאות מחקר שכלל קרוב ל-800,000 יוצאי צבא ותוצאותיו פורסמו בכתב העת Science. מהנתונים עולה כי שלושת החיסונים סיפקו הגנה דומה מפני הנגיף בחודש מרץ, כאשר הווריאנט זוהה לראשונה במדינה, אך הדבר השתנה לאחר שישה חודשים.

 

החוקרים בחנו את הנתונים בכ-500,000 יוצאי צבא מחוסנים וכ-300,000 יוצאי צבא שלא חוסנו. מבין אלו שנכללו במחקר, כ-48% היו בגילאי 65 שנים ומעלה, 29% היו בגילאי 50-64 שנים ו-24% היו מתחת לגיל 50 שנים.

 

שתי מנות החיסון של חברת מודרנה הדגימו יעילות של 89% בחודש מרץ, אשר ירדה ל-58% בחודש ספטמבר. היעילות של החיסון של חברת פייזר פחתה מ-87% בחודש מרץ ל-45% בחודש ספטמבר. הירידה הגדולה ביותר ביעילות חיסון לאורך הזמן תועדה עם החיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון, עם ירידה מיעילות של 86% ל-13% לאורך אותם שישה חודשים.

 

לסיכום, למרות שלחיסון השפעה מגנה משמעותית מפני נגיף הקורונה, ההגנה נחלשה עם התפשטות וריאנט דלתא ברחבי ארצות הברית וירידה זו לא הייתה שונה בקבוצות גיל שונות.

 

שלושת החיסונים גם איבדו מיעילותם להגנה מפני תמותה בקרב יוצאי צבא בגילאי 65 שנים ומעלה לאחר שלושה חודשים בלבד.

 

בהשוואה ליוצאי צבא לא-מחוסנים, בקרב אלו שקיבלו חיסון מודרנה ונדבקו בנגיף לאחר החיסון תועד סיכון נמוך ב-76% לתמותה מהזיהום בחודש יולי. ההגנה הנ"ל עמדה על 70% לאחר חיסון של חברת פייזר ועל 52% לאחר קבלת חיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון, בהשוואה ליוצאי צבא שאינם מחוסנים.

 

באשר ליוצאי צבא מתחת לגיל 65 שנם, ההגנה מפני מקרים פטאליים של COVID-19 עמדה על 84% לאחר חיסון של חברת פייזר, 82% לאחר חיסון של חברת מודרנה ו-73% לאחר חיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון, בהשוואה ליוצאי צבא לא-מחוסנים באותה קבוצת גיל.

 

ממצאי המחקר מאשרים את הצורך בחיסוני בוסטר והקפדה על אמצעי הגנה דוגמת תו ירוק, חובת חיסון, עטיית מסכות, רחצת ידיים וריחוק חברתי.

 

Science 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<