חדשות

ההמלצות העדכניות של איגוד הלב האמריקאי לתזונה המונעת נזק לבבי (Circulation)

10/11/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

איגוד הלב האמריקאי (AHA) מדגיש בהצהרה חדשה, את דפוסי התזונה הבריאים ללב, בנוסף לאזכור מזונות מומלצים ספציפיים. ההצהרה, שפורסמה ב-Circulation, מדגישה עדויות הולכות וגדלות לכך שלמחלות כרוניות יש מקורות תזונתיים, ושמניעת השמנת ילדים היא מפתח לשימור בריאות הלב וכלי הדם. ההמלצות של איגוד הלב האמריקאי כוללות:

1.     התאימו את צריכת האנרגיה על מנת לשמור על משקל גוף תקין. על מנת להתמודד עם אורח חיים יושבני, יש לבצע לפחות 150 דקות של פעילות גופנית מתונה בשבוע, מותאמת לגיל, רמת פעילות, מין ומשקל.

2.     יש לאכול פירות וירקות רבים ומגוונים. מחקרי תצפית והתערבות מוכיחים כי דפוסי תזונה עשירים בפירות וירקות, למעט תפוחי אדמה לבנים, קשורים לסיכון נמוך יותר למחלות לב וכלי דם (CVD). בנוסף, פירות וירקות שלמים, המספקים בקלות רבה יותר סיבים ושובע, עדיפים על פני מיצים.

3.     בחרו במזונות ובמוצרים העשויים בעיקר מדגנים מלאים. עדויות ממחקרים תצפיתיים, התערבותיים וקליניים מאשרות את היתרונות של צריכה תכופה של דגנים מלאים בהפחתת הסיכון ל-CVD, מחלת לב כלילית (CHD) ותסמונת מטבולית.

4.     בחרו במקורות איכותיים לחלבון, בעיקר מצמחים.

5.     צריכה רבה של קטניות, העשירות בחלבון ובסיבים, קשורה לסיכון נמוך יותר ל-CVD, בעוד שצריכת אגוזים גבוהה יותר קשורה בסיכון נמוך יותר ל- CVDו-CHD.

6.     השתמשו בשמנים צמחיים נוזליים ולא בשמנים טרופיים (קוקוס, דקל וגרעין דקל), שומנים מן החי ושומנים מוקשים חלקית. עדויות תומכות ביתרונות קרדיווסקולריים של שומנים בלתי רוויים, בייחוד משמנים צמחיים (למשל שמני סויה, תירס, חמניות, אגוזי מלך וזרעי פשתן).

7.     בחרו מזונות מעובדים מינימלית ולא מזונות מעובדים במיוחד. מזונות מעובדים במיוחד כוללים צבעים, טעמים מלאכותיים וחומרים משמרים.

8.     צמצמו למינימום צריכת משקאות ומזונות עם תוספת סוכרים. סוכרים מוספים קשורים לסיכון מוגבר לסוכרת מסוג 2, כולסטרול גבוה ומשקל גוף עודף.

9.     בחרו מזונות עם מעט מלח. ההשפעות של הפחתת נתרן על לחץ הדם נוטות להיות גבוהות יותר אצל אנשים שחורים, אנשים בגיל העמידה ומבוגרים יותר, ובקרב אלו עם יתר לחץ דם. מלחים מועשרים באשלגן הם אלטרנטיבה מבטיחה.

10.  אם אתה לא שותה אלכוהול, אל תתחיל לשתות. אם בחרת לשתות, הגבל את הצריכה.

לכתבה ב- Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<