הרצאות מצגות

רשמים מ- Obesity Week : השמנה היא מחלה ,וכך יש לטפל בה (ישראל היום)

12/03/2018

להלן תקציר הכתבה מישראל היום (באדיבות טבע ישראל)

רשמים מביקור בשבוע Obesity Week בוושינגטון, של כתב ישראל היום, יניב מורוזובסקי, שחזר אופטימי לאחר סדרת ראיונות מעניינים עם מומחים ישראלים ובינלאומיים ועם תגלית: "עם טיפוח הטיפול התרופתי והמודעות נוכל להתגבר על זה"

כמעט כל ישראלי שני סובל מעודף משקל, ואחד מכל שמונה סובל מהשמנת יתר. כך על פי נתוני משרד הבריאות. אלא שמאחורי הסטטיסטיקה נמצאים גברים ונשים, ילדים וילדות, נערות ונערים שנמצאים במלחמה מתמדת על בריאותם ולא פחות חשוב, על המראה החיצוני שלהם. מתוך כך, אפשר להבין את החשיבות העצומה שיש לטיפול בעודף משקל, ולמשמעות הרבה שמעניקים לו חוקרים, רופאים וחברות תרופות. 

מדי שנה עולים על סדר היום הרפואי גילויים חדשים ודרכי התמודדות שטרם נוסו, ומדי שנה שבים ומתקבצים מומחים מרחבי העולם לאירוע שזכה לכינוי Obesity Week . השנה התקיים הכינוס בוושינגטון, ארצות הברית. כתב "ישראל היום", יניב מורוזובסקי, ביקר בוושינגטון וחזר עם כמה כותרות ובשורות, ובראשן ההכרה שלא הכל תלוי רק במה שאנחנו אוכלים או בטיב המינוי לחדר הכושר. 

"השמנה צריכה להיות מטופלת ככל מחלה אחרת"

השמנה נחשבה לאורך עשרות שנים כבעייתו הפרטית של אדם, שלעיתים הואשם בחוסר כוח רצון או אופי שלא בצדק", אומרת ד"ר בתיה קורנבוים, מומחית לרפואת המשפחה, לטיפול אישי בהשמנה ובמניעתה, ורכזת תחום פרויקטים לטיפול בהשמנה בשירותי בריאות כללית, מחוז חיפה וג"מ. לדבריה, "לאורך 50-40 שנים שלחו אנשים לדיאטנית ולעשות ספורט, ולא קרה כלום מלבד העובדה שהעולם השמין יותר. ככל שחולפות השנים, כך אנחנו לומדים שהשמנה היא מחלה והיא סיטואציה רפואית עם סיבוכים, ואין מצב שהיא לא נכנסת לחדר של הרופא. היא צריכה להיות מטופלת כמו כל מחלה אחרת".

 אחד המומחים המוערכים ביותר בתחום, ואורח בכיר בכנס, היה לואיס ג'יי אארון, מייסד ומנכ"ל BMIQ, תוכנית לניהול משקל. לאורך שנים רבות הוא מתמחה במחקר בתחום המשקל העודף ועומד מאחורי רב־מכר ששמו "The Skinny", שכותרתו מבטיחה איבוד משקל בלי להיות רעב. "אין כבר ספק שהשמנה חולנית היא מחלה", הוא אומר לנו בין הרצאה להרצאה, "אנשים רוצים באמת לרדת במשקל, אבל לומר להם 'פשוט תעשו את זה' - לא עובד - גם אם מצבם הרפואי מחייב אותם להיפרד מהקילוגרמים העודפים".

שאלה: מתי צריך להתחיל לטפל בהשמנה?

"ככל שאנחנו מבינים את הנושא טוב יותר, טיפול נכון צריך לדעתי להתחיל כבר מ־BMI של 25. אנשים עם BMI של 30 ומעלה כבר זקוקים להתערבות טיפולית או תרופתית".

 "הכל בראש שלנו"

הכנס בוושינגטון היה מדהים בגודלו. אלפי מבקרים מילאו את האולמות השונים, עשרות המצאות     וחידושים עוררו סקרנות, ובחלק מהמחקרים שהוצגו נותרנו ללא מילים.על פי הרופאים מכל העולם   שהגיעו לבירת ארה"ב הקרה והסוערת, הדרך לטיפול במחלה עוברת לרוב, כאמור, גם בארון         התרופות. גם במקרה הזה יש כמה וכמה פתרונות תרופתיים שמוצעים כיום בארץ, אף כי חלקם עולים כמו כמה חודשים טובים עם מאמן כושר פרטי. בחודשים האחרונים זכתה אחת מהחדשות בארץ, תרופת המרשם בלוויק (Belviq) המשווקת בישראל על ידי חברת טבע, למימון חלקי של קופות החולים, שהוריד את מחירה.

כשאומרים ש"הכל בראש שלנו" - לא יודעים עד כמה זה נכון. בלוויק, שאושרה לפני 5 שנים בארה"ב, היא כנראה ההוכחה לכך. היא עובדת על הקולטן במוח שאחראי לתחושת הרעב, וכך על פי המחקרים, 47 אחוזים מאלו ששילבו את התרופה בדיאטה שלהם הצליחו להגיע למשקל היעד. עוד עולה מהניסויים הקליניים שנערכו בתרופה כי כמחצית מהמשתמשים חוו ירידה של 5 אחוזים במשקל גופם אחרי שנה מתחילת נטילת התרופה.

הטיפולים התרופתיים החדשים שמוצעים כיום הם כבר כמעט ללא סיבוכים, להפך - הם אף מועילים לגוף גם בתחומים אחרים", מדגיש אארון, "אנחנו רושמים את התרופות לחולים בניסיון להימנע ככל האפשר מתופעות הלוואי, ומעדיפים לנסות תחילה תרופות שמכוסות על ידי קופות חולים.

 שאלה: אז מה עשינו כאן? אדם יוכל להגיד לעצמו "אני חולה, יש תרופה", ייקח אותה וימשיך לאכול.

ד"ר קורנבוים: "הוא יעשה טעות גדולה. לעומת כל מחלה אחרת, שבה התרופה היא במקום הראשון, פה צריך לעשות תהליך רחב יותר של שינוי ואימוץ הרגלי חיים בריאים יותר - וגם להיעזר בתרופות. התרופות המודרניות, ובהן גם בלוויק, הן מוצלחות וכמעט ללא תופעות לוואי, אבל חייבים גם וגם. אחרת, ברוב המקרים יורדים ועולים בחזרה".

ד"ר גבריאלה ליברמן־סגל, רופאה מומחית במכון האנדוקריני בביה"ח שיבא תל השומר, עוסקת בהשמנה 17 שנים. ולאחרונה היתה ממקימי המרכז הישראלי לטיפול בעודף משקל בתל השומר,. "אי אפשר לדלג על שינוי באורח החיים", היא מדגישה, "אם לא נשנה שום דבר בהתנהגות, רק נזרוק לך על הראש תרופה, רוב הסיכויים שההתנהגות שלך תנצח אותה".

 טושר פטאל, ראש הצוות של חברת התרופות היפנית איסיי (Eisai) שמשווקת  את בלוויק בעולם, מוסיף: "אנחנו רואים רק הרחבה של ממדי ההשמנה החולנית, וכתוצאה מכך אנחנו רואים יותר ויותר סוכרת, יותר מחלות לב ועוד הרבה תופעות רעות. אני חושב שזו בעיה משמעותית וגלובלית   שדורשת טיפול בכמה גישות. לפני הכל, אנחנו חייבים לשים לב איזה אוכל אנחנו מכניסים לפה. התרופות יכולות להיות יעילות בהנעת החולים, ולהראות  להם תוצאות, כך שיטמיעו את השינוי באורח החיים ברמה כזו שהוא יישמר לאורך שנים".

 "משב של אופטימיות"

 ההליכה בין הדוכנים השונים בכנס, שבו השתתפו אלפים רבים של אורחים, הביאה גם לי משב של אופטימיות. האם החלום הרטוב של רבים מאיתנו, שתעשיית הטקסטיל תפסיק לשווק חולצות אקסטרה־לארג' כי פשוט לא יהיה בהן עוד צורך, נמצא מרחק שנים בודדות מאיתנו? האם ההשמנה כמחלה היא דבר שעומד  לפני מיגור מוחלט מחיינו? הרופאים לא ממהרים להצטרף לשמחה, אבל הם בהחלט אופטימיים יותר מבעבר.

 "אני חושבת שהתרופות שנכנסו הן תרופות טובות ובטוחות לשימוש. הדבר הזה הוא בהחלט בשורה", אומרת ליברמן־סגל, "מהבחינה הזו זה באמת עידן חדש".

ופטאל מוסיף: "אנחנו אוכלים מסיבות שונות וממניעים שונים, ואני מאמין שבתקופה הזו נלמד לקיים דיאלוג אחר והוגן בנושא הזה, שבו זה לא בהכרח כישלון אישי, ושיש שחקנים נוספים במגרש, כמו נסיבות ביולוגיות או רפואיות. הדרך לנצח את השחקנים האלה משתבחת כל הזמן, ובפרק הזמן הזה יהיו לנו עוד אפשרויות תרופתיות וידע טוב יותר במה אפשר ונכון להשתמש בכל אחד מהחולים".

לכתבה המלאה בישראל היום

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<