חדשות

משרד הבריאות מפרסם לציבור את המלצותיו בדרכי הטיפול וההתמודדות בעת מגע או צריבה ממדוזה.

26/06/2018

הודעת משרד הבריאות

 

בימי הקיץ החמים ועם התחממות מי הים התיכון נודדות המדוזות אל חופי ארצנו.

 

המדוזה (התמונה באדיבות ויקיפדיה) הינה חיה מימית, מבנה החיה מורכב מגוף וזרועות צייד. זרועות אילו מכוסות לכול אורכן בחוטי ארס (נוירוטוקסין). בעת מגע עם טרף תפקיד הארס נועד לשתק את הקורבן. אך למרות היכולת של הארס להרוג חיה מימית קטנה, באדם, לרוב תופיע פריחה, אודם וצריבה עד לכדי שלפוחית ואף במקרים מסוימים לכדי כיווץ שרירים.

דרגת הפגיעה לרוב תלויה בסוג המדוזה. 

 

במידה והחלטתם לטבול במימי הים התיכון בתקופה זו, עליכם לדעת כי גירוי לעור יכול להתרחש גם ללא מגע ישיר עם גוף המדוזה ואף עם מדוזות שנסחפו לחוף ואינן במים.

 

 

במידה ונעקצתם על ידי המדוזה עצמה (אשר לרוב גם נצמדת לגוף) וגורמת לצריבה קשה, עליכם לנקוט בצעדים הבאים למתן טיפול מיידי:

 

  • הרחיקו מהעור את כל שיירי המדוזה בעזרת מקלון או חתיכת פסטיק, מבלי לשפשף את האזור על מנת שלא להחמיר את חדירת הארס לעור.

 

  • יש ליצוק על הכוויה מיץ לימון אמיתי, חומץ רגיל, חומץ תפוחים, המנטרלים את הרעל. רכיבים אלו לרוב מצויים בסוכת המציל למקרים מסוג זה או שניתן להצטייד מבעוד מועד במגבוני חומץ הנרכשים בבתי המרקחת. אין לנקות את האזור הפגוע באלכוהול.

 

  • אסור לשטוף את צריבת המדוזה במים מתוקים משום שאלו גורמים להתרחבות ופיצוץ התאים הרעילים והרחבת המגע ביניהם לבין אזורים "נקיים" בעור. על מנת לסלק את תאי הארס יש למרוח את אזור הצריבה בסודה לשתיה/ טלק עם מי ים ולקלף בזהירות כשהאזור מתייבש מבלי לשפשף את האזור.

 

 

  • חשוב להדגיש כי בילדים קטנים בפרט ובמבוגרים בכלל במידה ורואים  תסמינים חשודים מעבר לאודם או צריבה מקומית ( תגובה של היצרות דרכי הנשימה, קשיי נשימה, חולשה, נפיחות בגרון, הכחלת המקום הפגוע, נפיחות מעבר לרגיל – בצקת, תגובה אלרגית קשה) יש להגיע במהירות האפשרית לבית החולים הקרוב / מרכז רפואי לקבלת טיפול מיידי או להזמין ניידת טיפול נמרץ.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<