חדשות

נטילת ארבעה כדורי PrEP לפי הצורך עשויה למנוע הדבקה בנגיף HIV (מתוך כנס ה- Association of Nurses in AIDS Care )

10/11/2019

 

בכל הנוגע לטיפול למניעת HIV לפני-חשיפה (Pre-Exposure Prophylaxis), מטופלים יכלו לבחור בין טיפול PrEP יומי עם משלב Emtricitabine ו-Tenofovir Desoproxil Fumarate (Truvada) או משלב Emtricitabine עם Tenofovir Alafenamide (Descovy). עם זאת, כעת הם יכולים לבחור באפשרות נטילת PrEP לפי הצורך, משטר הקרוי 2-1-1, הכולל שני כדורי Truvada לפחות שעתיים לפני קיום יחסי מין וטבליה אחת כל יום ביומיים שלאחר מכן.

 

המומחים מסבירים כי מדובר באפשרות טובה מאוד עבור אלו המקיימים יחסי מין בתדירות מעטה מאוד ויכולים לתכנן מראש. המטפלים יכולים כעת לבחור במתן טיפול מניעתי יומי או לבחור בפרוטוקול טיפול לפי דרישה (2-1-1). בתקופה שבין מרץ ועד אוגוסט, 517 גברים הומוסקסואליים הסכימו לגישה החדשה ואף אחד מהם לא נדבק ב-HIV.

 

מחקר IPERGAY כלל 400 גברים הומוסקסואלים עם גורמי סיכון מרובים ל-HIV, אשר חולקו באקראי לקבוצת טיפול בפרוטוקול לפי-דרישה – מינון כפול של Truvada שניתן 2-24 לפני קיום יחסי מין, טבליה אחת שניתנה 24 שעות לאחר מכן וטבליה נוספת שניתנה לאחר 24 שעות, בהנחה שהמטופל לא קיים יחסי מין שוב, או לקבוצת פלסבו.

 

שיעורי הדבקה בנגיף HIV היו נמוכים ב-86% בקרב אלו בקבוצת 2-1-1, בהשוואה לקבוצת הפלסבו. החוקרים מצאו כי 2-24 שעות הינו מרווח מספק בכדי להביא לריכוזי תרופה באזור הרקטום ברמה המספקת הגנה למטופלים. בשלב הארכה בתווית-פתוחה של מחקר IPERGAY, שיעורי ההדבקה צנחו ל-97% ולכן התוצאות היו אף טובות יותר בתנאי עולם אמיתי.

 

במחקר המשך, PREVENIR, אשר השווה בין טיפול יומי ובין טיפול PrEP לפי דרישה ב-1,435 משתתפים – גברים הומוסקסואלים ונשים טרנסג'נדריות – בשתי הקבוצות לא תועדו מקרי הדבקה בנגיף HIV.

 

ממצאים אלו, בשילוב עם נתוני עולם-אמיתי מגברים שבחרו בגישה זו באירופה וקנדה, תומכים בהצעת פרוטוקול זה למטופלים, שכן העדויות בנושא מבוססות היטב.

 

מתוך כנס ה- Association of Nurses in AIDS Care

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<