חדשות

שינויים בקול עשויים לסייע בזיהוי חולי אי-ספיקת לב בסיכון מוגבר לאשפוז או תמותה (Journal of the American Heart Association)

07/04/2020

 

חוקרים מאפיינים אקוסטיים המזוהים במהלך שיחות טלפון עשויים לסייע בזיהוי חולים עם אי-ספיקת לב בסיכון לתמותה או אשפוז בתוך מספר חודשים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש בראשות פרופ' אלעד מאור מבית החולים שיבא בתל השומר, שפורסמו בכתב העת Journal of the American Heart Association.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין מאפייני הקול ובין סיבוכים בקרב חולים עם אי-ספיקת לב. מדגם המחקר כלל 10,583 משתתפים בישראל עם מחלות כרוניות, כולל אי-ספיקת לב. החוקרים אספו נתונים אודות 223 מאפיינים אקוסטיים של כל מטופל בעקבות דיבור במשך 20 שניות ופיתחו סמן על-בסיס מדגם אימון של למעלה מ-8,000 משתתפים ללא אי-ספיקת לב. הסמן נבחן במדגם נוסף שכלל 2,267 חולים עם אי-ספיקת לב (גיל חציוני של 77 שנים, 63% גברים).

 

בסופו של דבר, הסמן הקולי, אשר זוהה באמצעות מערכת לימוד מכונה, כלל את 223 המאפיינים האקוסטיים שנאספו מהדיבור בשפה עברית או רוסית.

 

מהנתונים עלה כי טביעת האצבע הקולית סייעה בסיווג מטופלים לארבע קבוצות על-פי מאפייני הקול ונקשרה עם סיכון מוגבר לתמותה (23%, 29%, 38% ו-54% לאורך רבעוני מדד מאפייני הקול) ואשפוזים (54%, 58%, 63% ו-70%, בהתאמה) לאורך 20 חודשי מעקב.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי כל עליה של סטיית תקן אחת בסמן הקולי לוותה בסיכון מוגבר לתמותה (יחס סיכון מתוקן של 1.32, רווח בר-סמך 95% של 1.24-1.41) ואשפוזים (יחס סיכון מתוקן של 1.21, רווח בר-סמך 95% של 1.15-1.28).

 

החוקרים כותבים כי למרות שיש נתונים סותרים אודות התועלת והחשיבות המדויקת של שירותי טל-רפואה בחולי אי-ספיקת לב, ממצאי המחקר עשויים לסייע בזיהוי חולים בסיכון גבוה באזורים בהם גישה מוגבלת לשירותים רפואיים, כולל בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תוצאות המחקר תומכות בשימוש בסמנים קוליים, המהווים גישה לא-פולשנית וניתנים לשילוב עם כל מכשיר טלפון נייד או נייח, להערכת הסיכון של חולי אי-ספיקת לב במקרים בהם ההערכה הרפואית מתבססת על רפואה מרחוק.

 

Journal of the American Heart Association. 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<