חדשות

משרד הבריאות: העלייה במספר החולים הקשים אמיתית ואינה תוצאה של שינויים בהגדרות, תוצאה ראשונית של המדגם הסרולוגי מצביעה על כ-100,000 נדבקים (כפי 3 מהמאומתים).מהם התרחישים לפי הסימולטור של הטכניון ?

07/07/2020

מאת מערכת אי-מד

משרד הבריאות הגיב היום לדיווח ב-N12 לפיו העלייה במספר החולים הקשים היא תוצאה של שינוי בהגדרות (לרבות רמת סטורציה נמוכה מ-93%) בכך שהדיווח אינו נכון. הנה לשון התגובה :

"מספר החולים הקשים עומד על 86 ונמצא במגמת עלייה. זו עובדה קיימת !

ביחס לטענה שארגון הבריאות העולמי שינה את ההגדרה לגבי מיהו חולה קשה.
נושא ההגדרות העדכניות  נדון בצט"מ - צוות טיפול במגפות וטרם הסתיים הדיון.

בשלב זה אין כל שינוי בהגדרות ובאופן דיווח בתי החולים. לגופו של עניין , מדובר בעליה בחולים קשים הזקוקים לטיפול נמרץ ."

להלן מגמת החולים הקשים כפי שמוצגת בדאשבורד של משרד הבריאות:

לדו"ח היומי של מרכז המידע והידע  אשר ממליץ על הרחבת ביצוע בדיקות אנטיגנים ככלי נוסף ויעיל לאיתור נדבקים פעילים. המלצת מרכז הידע היא להצטייד בבדיקות אלה שלהן יתרון במהירות הבדיקה ואי הצורך במכשור מעבדתי, וזאת על אף הרגישות הנמוכה יותר של הבדיקה, ולהוסיפן למערך הבדיקות.

בתוך כך מדווח נדב אייל מערוץ 13 על נתונים ראשונים (עם הסתייגות שאלה עדיין אינם סופיים) של הסקר הסרולוגי ממנו עולה ששיעור ההדבקה באוכלוסייה הכללית עומד על כ-1%, כלומר כ-90,000 אנשים. זאת לעומת הנתון הנוכחי של כ-32,000 מאומתים במצטבר. המשמעות היא ששיעור המאומתים מתוך הנדבקים עומד על כ-33% .  תוצאה זו נמוכה מההערכות קודמות לפיה שיעור הנדבקים מהאוכלוסייה עמד על כ-2%-2.5% , ובהתאם ששיעור המאומתים מהנדבקים כ-10%-15% . בהמשך, נציג כאן את ההשלכות מבחינת התרחישים ע"פ הסימולטור של הטכניון תחת הנתון הראשוני של הסקר הסרולוגי.

במקביל, דיווח מ-N12 היום חושף כי המערך של תכנית מגן אבות ואימהות מצטמצם באופן ניכר (מצוות של כ-60 ל-3 ע"פ סרטון שבו נראה ראש התכנית,פרופ' מימון מציג עדכון זה). לנוכח העלייה בהדבקה והחשש לפגיעה באוכלוסיות שבסיכון קשה להבין את המהלך הזה שנראה מנוגד להיגיון.  אם כבר, אז אפשר היה לצפות שהתכנית תורחב לא רק להגנה על האוכלוסייה בבתי האבות ובמוסדות הסיעודיים אלא גם להגברת הפיקוח והניטור של האוכלוסייה שבסיכון בקהילה.

דוברות משרד הבריאות פרסמה היום גם את ההגבלות וההנחיות העדכניות נוכח אישור חוק הקורונה הלילה: 

מתאריך 6.7.20:
- אוטובסים: עד 20 איש באוטובוס.
- בתי תפילה והתקהלויות אחרות: עד 20 משתתפים, במרחק של 2 מטר אחד לשני תוך עטיית מסכות.

החל מהיום 7.7.20:
- סגירת מועדונים וברים.
- מסעדות - הגבלה של עד 20 איש בשטח סגור ועד 30 איש בשטח פתוח בשולחנות מרווחים.
- סגירה של חדרי כושר (למעט לאימון של ספורטאים מקצועיים).
- סגירה של בריכות שחייה (למעט בריכות שחיה במלון, בריכות שחיה טיפוליות ובריכות שחיה לאימוני ספורטאים מקצועיים).
- סגירה של מופעי תרבות.
- מלונות ותיירות: לא תתאפשר פעילות מועדונים וברים בשטח המלון. מסעדות הפועלות בבתי המלון - תותר שהייתם של עד 20 איש בשטח סגור. מתן היתר לשימוש בחדרי האוכל ייעשה בהסכמת מנכ״ל משרד הבריאות ועל פי ההגבלות שיקבע.

החל ממחר בשעה 8:00 בבוקר:
- סגירת אולמות וגני אירועים. עד אז מותר לקיים אירועים במקומות אלו בהגבלה עד 50 איש.

בהתייחסות להנחיות אלה פרסמה ועדת הקורונה בכנסת ההודעה הבאה:

דוברות הכנסת (ועדת הקורונה) ועדת הקורונה דנה הערב (שלישי) בצו שהוציאה הממשלה אתמול, ובו הגבלת התקהלות.

הוועדה טרם אישרה את הצו, כי ביקשה לקבל מנציגי משרדי הממשלה את מלוא הנתונים.

יו"ר הוועדה, יפעת שאשא ביטון, הדגישה כי במסעדות או בחוף הים האינטרקציה החברתית שונה מאשר באולמות אירועים, ולכן צריך להסביר מדוע הוחלט על החלוקה של 20-30 במסעדות.
"ההגדרות של ההנחיות אינן ברורות: לא לנו שכל היום עוסקים בכך, ובוודאי לא לציבור החי את חייו. חייבת להיות הסברה נכונה כדי לרתום את הציבור".
היא דרשה ממשרד הבריאות את מספר הנדבקים במכוני כושר, בריכות, אולמות אירועים ומסעדות – כדי לבדוק את ההכרח בסגירת אותם מקומות. "אין פתרונות-קסם: צריך גם אכיפה יעילה, גם הנחיות מושכלות ובהירות וגם חקירות אפידמיולוגיות יעילות. יש לנו משבר רפואי קשה ביחד עם משבר כלכלי קשה לא פחות, ועל הממשלה להגיש סיוע כלכלי אמיתי, מהיר ויעיל לעסקים שקרסו", ציינה.

נציג איגוד המסעדות, הדגיש כי מסעדה היא מקום בילוי סולידי, וההגבלה הנדרשת כיום היא סגירה בפועל של המסעדות והחרבת הענף. למרות פניותינו לא הצלחנו לקבל את נתוני ההדבקות במסעדות. קורא לוועדה לא לאשר.

לדברי מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) המפתח איננו מספר האנשים אלא השטח. אין דין אולם אירועים ענק עם גן בחוץ, כדין אולם קטנטנן. לקבוע מספרים זה לעשות עבודה קלה מדי. כן הדבר גם במכוני הכושר – המבחן הוא הגודל.

נציגת משרד המשפטים הדגישה, כי במרחב הציבורי מותרת התקהלות מכל סוג, כולל מופע תרבות או חתונה, של עד 20 איש. מכוני כושר סגורים, למעט אלו הפתוחים לספורטאים תחרותיים. בנוסף סגורות הבריכות הציבוריות, אך פתוחות בבריכות במלונות.

לדברי יגאל סלוביק, מהמועצה לביטחון לאומי, "אנו כל הזמן מנסים לאזן בין מצב המשק למצב התחלואה. המתווה שהוגש אתמול לממשלה כולל צעדים חשובים, אך ייתכן כי בעוד ימים אחדים נאלץ להטיל הגבחות נוספות – בגלל עליה נוספת בתחלואה, או החמרתה".

להנחיות המלאות והמפורטות באתר משרד הבריאות

לעיון בנוהלי משרד הבריאות לצוותי הרפואה בניהול COVID-19 - הקליקו כאן 

יש לציין שבעקבות העלייה בהתראות שקיבלו תושבים עם חזרת איכון השב"כ , כולל צוותים רפואיים, פרסם משרד הבריאות נוהל לפיו צוותי רפואה שקיבלו הוראה להיכנס לבידוד בעקבות מגע עם נדבק מאומת, פטורים מבידוד במידה והיו ממוגנים.

הערת המערכת: על בסיס העדכון על התוצאות הראשוניות של הסקר הסרולוגי (שיעור מאומתים מנשאים של כ-33%) , והנחות הבסיס של מספר החולים הפעילים כיום, מקדם הדבקה בסיסי 3 , ושיעורי יעילות לאמצעי בידוד , ריחוק והיענות הציבור של כ-50% , הורץ התרחיש ע"י הסימולטור שפותח ע"י צוות מדענים מהטכניון בראשות פרופ' ניר גביש ופרופ' תמי שוחט.  יש להדגיש שוב שטווח הטעות במודל הוא רחב ולכן יש לקבל את התוצאות בזהירות המתחייבת. מה שחשוב יותר הוא לבחון את ההשפעה והאפקטיביות של אמצעי ההתערבות המוזנים לסימולטור (הקו הכחול הרציף מסמן את התרחיש עם ההתערבות, המקווקו את התרחיש הנוכחי). לאחר שבחנו מספר התערבויות בחרנו את אלה שנראו כמשפיעות ביותר, והן כללו:

  • בידוד דמוגרפי של האוכלוסייה שבסיכון - מעל גיל 70
  • סגירה חלקית של מערכת החינוך למשך חודשיים (החופש הגדול) כך שתפעל בשיעור של 25% (לעומת הנחה של 50% בתרחיש הנוכחי).

בגרפים שלהלן מוצגות עקומות התמותה (המצטברת), עקומת המאושפזים בכל רגע נתון, ועקומת הנדבקים הפעילים המצטברת:

מספר נדבקים פעילים חדשים: :

כפי שניתן לראות כמות הנדבקים הפעילה צפויה לעלות בתרחיש הנוכחי עד לכ-50,000 במהלך החורף, כאשר צעדי ההתערבות צפויים להקטין המספר לכ-30,000 בדצמבר 2020.

מאושפזים בכל נקודת זמן: גם כאן ניתן לראות שמרמת שיא של כ-800 מאושפזי קורונה בדצמבר, צעדי ההתערבות יפחיתו המספר לכ-500 . בכל מקרה כמות המאושפזים בתרחישים אלה לכשעצמה אינה מגיע לרמות שאמורות להביא את מערכת הבריאות לאי ספיקה, אך יש לזכור שכמויות אלה הן בנוסף לכמות המאושפזים הצפויה בשל השפעת העונתית.

תמותה מצטברת חדשה:  לפי תרחיש זה עד ינואר 2021 יעלה מספר המתים המצטבר לכ-2000 ללא התערבות נוספת, לעומת כ-1200 תחת ההתערבות המוצעת.

אחת התוצאות שמציג הסימולטור היא מקדם ההדבקה האפקטיבי מול הבסיסי כפי שהוגדר בהנחות היסוד של המודל (מקדם הדבקה 3).

ניתן לראות כאן שמקדם ההדבקה האפקטיבי המבוסס על הבסיסי וההתערבות מתחיל כיום מרמה של כ-1.1, וצפוי לרדת עד תחילת 2021 ל-1.0 .  כידוע, רק כאשר מקדם ההדבקה האפקטיבי נמוך מ-1 הצפי הוא לירידה ולדעיכת ההתפשטות.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<