חדשות

המרכז לידע ומידע ממליץ על איגום בדיקות וחיזוק המערך החקירות האפידמיולוגיות, לאור המשך העלייה בהדבקה נראה שההצעה לסגר חלקי בשעות הערב וסופי שבוע עומד להיות מאומץ

16/07/2020

מאת מערכת אי-מד

לנוכח המשך העלייה במספר הנדבקים (לצפייה בדאשבורד הנתונים המתעדכן של משרד הבריאות) והעומסים על מערך הבדיקות, המרכז למידע וידע מפרסם היום המלצה לבחון איגום (pooling) של בדיקות כצעד שעשוי לייעל ולקצר משמעותית את התהליך, לדעת המרכז באופן מאוד משמעותי, בעיקר באוכלוסיות ללא סימפטומים .

המלצה נוספת של המרכז היא חיזוק ותגבור מערך החקירות האפידמיולוגיות בישראל לקראת החורף הקרוב.  מחברי המסמך מסכמים כך:

כשם שמדינות המערב (ארה"ב, בריטניה ועוד) מכינות את מערך החקירה האפידמיולוגית שלהן לקראת המשך המגיפה, מומלץ שגם בישראל יקודמו צעדים אלו, בעיקר טרם תחילת תחלואת החורף, שצפויה להעמיס אף יותר על המחקר האפידמיולוגי.

ראשית, נמליץ ל הגדיל את מספר החוקרים ולשפר את כשירותם. לוודא קיומן הכשרות ייעודיות ומתעדכנות, פיתוח ושימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, וכן ארגון המידע וניצולו במערכת הצלבת נתונים. כמו כן, מומלץ לבחון את ארגון, מיקוד, ואופן מימוש השותפויות של גורמי החקירה האפידמיולוגית – כך שזיהוי ההתפרצויות והכלתן תהיה במוקד.

בדו"ח היומי שלו מציג המרכז כרגיל את המדדים המרכזיים :

עמידה במדדי ראה"מ:

  • חולים במצב קשה: 198 (עומד ביעד של מתחת ל-400)
  •  קצב גידול ממוצע יומי באחוזים: 4% (מתחת לרף 10% שהוגדר כסף עליון)
  •  מספר הימים להכפלה: 16
  • חולים חדשים ביממה האחרונה: 1,758 (הרבה מעבר לרף של 200 שהוגדר כסמן עליון)

 

ראוי גם לציין הנתונים/המגמות הבאות המוצגים בדו"ח:

  • בשלושת הימים האחרונים נוספו כ-100 חולים קשים, כמעט הכפלה 
  • שיעור הבדיקות החיוביות אמש, ב-15/7 היה מעל 7%
  • שיעור הנדבקים בימים האחרונים שהם מעל גיל 60 נע בין 7%-9%

הערת המערכת:  לאור הנתונים והחשש להמשך עלייה בתחלואה הקשה באופן שייצור עומס שיקשה על בתי החולים לתת מענה (כבר כיום מספר בתי חולים גדולים כמו הדסה עין כרם, אסף הרופא, שיבא ועוד נמצאים בשיעורי תפוסה גבוהים הן באשפוז הכללי והן במחלקות הקורונה), נראה שהנטייה של משרד הבריאות והממשלה היא לאמץ מספר הצעות שהועלו לאחרונה לסגר חלקי (בשעות הערב ובסופי שבוע) , החמרה של ההנחיות על התקהלויות בחללים סגורים (לפחות מ-10 משתתפים) ,  חיזוק ההגנה/תמיכה/ניטור על האוכלוסיות שבסיכון (כולל חיזוק תכנית מגן אבות).

לפי הסימולטור של הטכניון, נראה שצעדים אלה עשויים אכן להיות אפקטיביים, כפי שניתן לראות כאן בתרחיש המאושפזים תחת המשך המדיניות הנוכחית (הקו המקווקו) מול הצעדים המוצעים לסגר חלקי והגנת אוכלוסייה בסיכון (הקו הרציף)  

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<