חדשות

פרופ' גמזו בתדריך היומי: מאמין שהתכנית תשיג את יעדיה ללא צורך בסגר כולל, ושמערך האשפוז, בעזרת הקופות, והירידה שתושג בתחלואה, יעמוד בעומס

11/08/2020

מאת מערכת אי-מד

במסיבת העיתונאים שקיימו היום פרופ' רוני גמזו וד"ר שרון אלרועי הוצג עדכון המצב וההנחיות העדכניות ליציאה מבידוד לאחר בדיקה שלילית בעקבות חקירה אפידמיולוגית.

לצפייה במסיבת העיתונאים

באשר למצב התחלואה/הידבקות ציין גמזו שאנו נמצאים בסוג של יציבות, אך שהמספרים של נדבקים חדשים ליום, הם עדיין גבוהים (כ-1600-2000 ליום) והמטרה היא בהחלט להוריד אותם. הוא ציין ששיעור הקשישים מסך החולים החדשים עדיין נמוך (כ-10%-11%) . הוא הביע דאגה מאפשרות לתחלואה חבויה לאור הירידה במספר הבדיקות שייתכן ונובעת מכך שאנשים אינם מעוניינים להיבדק מסיבות שונות, אך אמר שאין עדיין תופעה משמעותית של אנשים שמגיעים למיון ללא קשר לקורונה ונמצאים שם חיוביים.

גמזו ציין שיש שיפור בשיעור ההיענות לעטיית מסיכות, אך שיש עדיין בעיה עם שמירת ההנחיות על ריחוק חברתי, במיוחד במקומות סגורים.

באשר לקטיעת שרשראות ההדבקה , גמזו הבהיר שהמהלך של הכנסת צה"ל נמצא כעת בעיצומו אך התהליך אינו יכול לגרום לירידה מידית מהיום למחר בהיקף ההדבקה, ובהיקף ההדבקות היומי הנוכחי קשה ומאתגר מאוד לבצע חקירות אפידמיולוגיות איכותיות ומהירות.

בערים אדומות כמו מודיעין עלית, ציין גמזו, ייתכן שלא יהיה מנוס מסגר, אך סגר כזה שמונע יציאה מהבתים שבהם יש חולים מאומתים. גמזו הדגיש כי תהליכי הטיפול בערים האדומות והכתומות לוקחים זמן ואי אפשר לצפות לירידה דרסטית מהיום למחר.

עוד הדגיש גמזו  כי רוב ההדבקות שמתרחשות כיום הם של אנשים א-סימפטומטיים לכאורה (או כאלה שיש להם תסמינים קלים בלבד) ולכן הפציר בציבור שיש לו סימפטומים להיבדק מוקדם ככל האפשר.

גמזו החמיא לקופות החולים על כך שפעילותן מנעה הגעה של כ-20,000 איש לבתי החולים באמצעות טיפול בקהילה, דבר שבהחלט מנע קריסה של מערך האשפוז.

העלייה במספר החולים הקשים המאושפזים נובע ממשך אישפוז ארוך יותר, אך אין עלייה במספר החולים הקשים החדשים. בתי החולים אינם מתמוטטים , טען גמזו. יש קושי אך אין מצב של אי ספיקה , ובמקומות מסויימים שבהם יש קושי גדול יותר , כמו ירושליים יבוצע וויסות ויועברו חולים למקומות פנויים יותר כמו ברמב"ם חיפה למשל.

לטענת גמזו, מתוך שיחות וביקורים בשטח עם הצוותים, הוא מאמין שמערכת האשפוז חזקה ויכולה עדיין לספק טיפול איכותי ויעיל לחולי הקורונה הקשים והקריטיים.

לגבי פתיחת שנת הלימודים גמזו הביע תמיכה עקרונית בתכנית שהציג שר החינוך. הוא הזכיר כי מהמידע הקיים כיום ילדים עד גיל 10 אכן פחות נדבקים ומדבקים, אך שקבוצות הגיל המבוגר יותר נדבקים ומדביקים ככל הנראה לא פחות מהמבוגרים.

ד"ר אלרועי (בתמונה) הציגה את ההנחיות באשר ליציאה מבידוד, תוך הדגשת העדכון לפיו אדם שהוכנס לבידוד בשל מגע קרוב עם חולה מאומת צריך להישאר בבידוד גם אם יצא שלילי בבדיקה. אלרועי הסבירה שיש אנשים שרמת העומס הנגיפי שלהם מגיע לסף הגילוי בבדיקת ה-PCR רק לאחר 4-5 ימים, ולכן כאשר הבדיקה מבוצעת לפני כן ייתכן מאוד שהבדיקה השלילית שלהם היא כוזבת שלילית, כפי שניתן לראות בתרשים שהוצג על ידה, שלהלן.

ובהתאם לכך הוצג התרשים המסביר את הנחיות הכניסה והיציאה מהבידוד :

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<