חדשות

פרופ' גמזו בתדריך השבועי : יימשך המעקב הצמוד בדגש על ערים ''מהבהבות'' שנמצאים סביב מקדם הדבקה 1, קורא לכל מי שיש לו חשש לחשיפה להיבדק

20/10/2020

מאת מערכת אי-מד

בתדרוך השבועי שלו התייחס פרופ' גמזו לנתוני ההדבקה המעודכנים. גמזו ציין את שיעור הבדיקות החיוביות סביב 4%-5% ואת הירידה במספר הערים האדומות, וההמלצה שלו לשחרר עוד ערים מהמגבלות המתאימות לאזורים אדומים.

גמזו מדגיש כי נמצאים במגמת ירידה מאוד משמעותית מאז השיא של כ-9000 נדבקים ועשרות אזורים אדומים.

עדיין יש להמשיך ולעקוב על כל אזור ואזור תוך שהוא מדגיש כי יש ערים "מהבהבות" , היינו כאלה שנעות לעבר מקדם הדבקה 1 או יותר. מצב של אחוז בדיקות חיוביות עולה וגבוה, עם עלייה במקדם ההדבקה מהווה תמרור אזהרה שמחייב פעילות אינטנסיבית של הרשות המקומית ביחד עם פיקוד העורף ומשרד הבריאות.

באשר לבדיקות, פוטנציאל הבדיקות היומי כיום הוא של כ-70,000, ובקרוב ההיקף יגיע ל-100,000 . כשבפועל נבדקים רק 40-50 אלף זה אומר ש"התבזבזו" אלפי בדיקות שהיו יכולו להוסיף למערכת עוד מידע אפידמיולוגי חשוב ויכולת קטיעת הדבקה טובה יותר.

גמזו קורה לכל אזרח שעלול היה להיחשף להיבדק ולא להסס. הוא הדגיש את השיפור במהירות קבלת התוצאות. 

החשיבות של הרחבת הבדיקות גם בקרב צעירים לא סימפטומטיים גדולה מאוד שכן הם אלה שמניעים את מעגל ההפצה. 

בקרוב יעודכנו ההנחיות באשר לקיצור הבידוד, ע"י ביצוע בדיקות ביום 3 לבידוד וביום 10.

באשר להמשך ההקלות, לאחר השלב הראשון של פתיחת הגנים בכל הארץ, כולל ערים אדומות, יחלו השלבים הבאים בכפוף לנתוני תחלואה.  ייתכן ש-9 השלבים יקוצרו בהמשך, מציין גמזו.

הסוגייה הבוערת בעיקר היא חזרת הלימודים. קבינט הקורונה ייפגש מחר לאחר קבלת ההמלצות של משרד הבריאות, החינוך והשלטון המקומי.

גמזו הדגיש את החשיבות של האכיפה שלדעתו כיום אינה מספקת כשהקנסות אינן מהוות הרתעה מספקת. לשם כך תובא תכנית לקבינט לשיפור נושא זה.

גמזו מציין שהוא מזהה חזרה במספר מקומות להתקהלויות , חתונות וכד' גם במגזר הערבי וגם באחרים. הוא מבקש ממנהיגי העדות לקרוא בקול ברור וצלול להימנע מכך.

בתשובה לשאלות כתבים אמר גמזו שהקולות שנשמעו ע"י חלק מצוות המומחים לפיהם יפרשו מהצוות בשל חילוקי דיעות, ובעיקר ההסכמה שבשתיקה לכך שמוסדות החינוך במגזר החרדי נפתחו בניגוד להנחיות, וללא תגובה מספקת, שמדובר בצוות מעולה, וגם כאלה שיפרשו ימשיכו לסייע.

באשר לשאלה אם ב-1/11 יעזוב את תפקידו אמר גמזו שהתאריך אינו קדוש ושגם אם יחזור לאיכילוב ימשיך לעקוב ולסייע למשרד הבריאות.

באשר לשאלה להיקף החקירות האפידמיולוגיות שניתן לבצע ביממה כעת אמר גמזו שעל בסיס הכמות הנוכחית של כ-2000 מתחקרים, ותוספת צפויה, הוא מעריך שישראל כיום נמצאת עם מערך מהטובים בעולם. בהקשר זה מדגיש גמזו את החשיבות של שיתוף הפעולה של הנחקרים.

לצפייה בתדרוך המלא 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<