חדשות

דוברות הכנסת (ועדת העבודה והרווחה): אושרה המשך חובת עטית מסכה בהתקהלויות בשטח פתוח

13/09/2021

בהיעדר שילוט בולט לעין השוטר יחויב במתן אזהרה טרם קנס.

בנוסף, הוארכה חובת בידוד להורה המטפל בילד מאומת; משרד הבריאות: "אם לא נראה הדבקה בקרב מטפלים המחוסנים בחיסון שלישי- נאשר פטור מבידוד"

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ אפרת רייטן מרום אישרה את בקשת משרד הבריאות להאריך תוקפן של התקנות המחייבות עטית מסיכה בהתקהלויות של מעל 100 איש בשטח פתוח וחובת בידוד למחוסנים המטפלים ושוהים בקרבה לילד או לחסר ישע חולי קורונה.

כזכור, ב-11.8 קבעה הוועדה כי תוקפו של הצו יוגבל עד ה-12 בספטמבר לאור הצורך בהבהרות בנוסח ובבחינה מחדש של נתוני החיסון והתחלואה. כעת ביקש משרד הבריאות להאריך את תוקפו של הצו, זאת לאחר ביצוע תיקונים והבהרות כנדרש. בין היתר הוגדר בצו החדש מי הוא חסר ישע וכן הובהר כי במידה ואין שלט ברור וניכר לעין המיידע את הנוכחים בחובת עטית מסיכה בחלל פתוח (בעת התקהלות של מעל 100 איש), יהיה השוטר או הפקח מחויב להזהיר אדם טרם מתן קנס בגין אי עטית מסיכה.

במהלך הדיון הציגו נציגי משרד הבריאות את נימוקי הבקשה. לגבי חובת עטית מסיכה בחלל פתוח הוצגו בין היתר נתונים של משרד הבריאות הבריטי, לפיהם קרוב ל-2,300 בריטיים נדבקו בקורונה במסגרת משחקי היורו, שנערכו בחללים פתוחים. עוד הוסיפו כי על פי הנתונים, גם לישראל שבו קרוב ל-100 חולים, שעל פי חקירה אפידימיולוגית נדבקו במשחקי היורו.

אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור במשרד הבריאות אמרה: "גם בגל הראשון של התחלואה מקדם התחלואה ירד משמעותית כשהכנסנו חובת עטית מסיכות. זה נכון לגבי קורונה, כמו גם לכל פטוגן שההדבקה שלו היא דרך האוויר. בשטח סגור כמובן יש יותר הדבקות אבל עדיין הנגיף הזה עמיד מאוד ויודע לשרוד גם באוויר הפתוח בתנאים מסוימים דקות ולפעמים שעות".

לגבי חובת האזהרה הסביר אורי בוצ'ומינסקי, מנהלת האכיפה הארצית קורונה: "בשטחים סגורים לא קיימת החובה להזהיר כי זה ברור שיש חובה לעטות מסיכה. בשטחים פתוחים זה לא חד משמעי ותלוי בגדול ההתקהלות ולכן יש צורך בהודעה באמצעות שלט או באזהרה. אין לנו פילוח של כמה דו"חות ניתנו בחלל פתוח או סגור כי העבירה היא אותה עבירה".

בהתייחס לחובת בידוד להורים ששוהים עם ילד מאומת אמרה גנס: "על פי הנתונים שהצטברו עד היום הורים לא מחוסנים נדבקים פי 2 מילדיהם – 80% פוטנציאל הדבקה לעומת 40%. הבדל משמעותי אבל כאמור הסיכון עדיין קיים ואינו מבוטל. לגבי הורים המחוסנים בחיסון שלישי אין לנו עדיין מספיק דאטה. כרגע אנחנו אוספים מידע ונתונים ובהתחשב בהיקף התחלואה של הילדים אני מאמינה שנוכל לקבל בתוך כחודש מדגם מספיק מייצג. אם לא נראה הדבקות בקרב ההורים האלה כנראה שנוכל להחריג אותם מחובת הבידוד, כפי שעשינו עבור השבים מחו"ל.
הוועדה החליטה שלא להגביל הפעם את תוקף הצו, אך יו"ר הוועדה ח"כ אפרת רייטן מרום הבהירה: "יש חשיבות גדולה לכך שאתם מגיעים לכאן ומקיימים חידוד וחשיבה מחודשת על הדברים. אתם תקבלו נתונים בחודש הקרוב. אני סומכת את ידיי על שיקולי המשרד ובכל זאת אבקש שתגיעו שוב לוועדה כדי להציג בפנינו את הדיווח והמסקנות. זה מאוד מסייע עבור הציבור להבין את המידע והשיקולים שעומדים מאחורי החובות המוטלות עליו".

לאור זעקה שהעלה רועי כהן, נשיא להב- לשכת ארגוני העצמאים, קראה בנוסף ח"כ רייטן מרום למשרד האוצר להקדים את הפגישה עם נציגי העצמאים שנקבעה לעוד כחודש ולמצוא בהקדם פתרון לאוכלוסייה זו, שכבר שנה אינה זוכה למענה או פיצוי כלשהו בגין הפגיעה הכלכלית הקשה שחוותה עקב משבר הקורונה.
 
מור אברג'יל, דוברת הוועדה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<