Burns

טיפולי רפואה משלימה לילדים על הרצף האוטיסטי; מאמר אורח מאת ד”ר מוטי לוי, הרופא הראשי של כללית רפואה משלימה

ניתן להקל על שגרת חייהם של הילדים וקרובי המשפחה באמצעות טיפולים שונים המותאמים גם לנרתעים ממגע או אלו המתקשים לתקשר.

אוטיזם (ASD) היא הפרעה התפתחותית שמקורה במוח והיא מקשה על יכולות הלמידה והתקשורת של הילדים עם הסביבה. ההפרעה נמדדת על פני רצף ארוך של תפקוד גבוה או נמוך, מה שמשליך גם על אופי הטיפול. בדומה לרפואה המערבית המייצרת תוכנית טיפולית רב מקצועית, גם לרפואה המשלימה יש דרכים רבות לסייע לילדים על הרצף האוטיסטי ולקרוביהם.
אחד המאפיינים הבולטים של ילדים עם אוטיזם בדרגות שונות הוא הרתיעה והקושי להתמודד עם מגע.

 לילדים כאלה ניתן להציע אחת או יותר משיטות הטיפול ללא מגע:

• הומאופתיה תרופות הומאופתיות מבוססות צמחים או מינרלים שיסייעו לילדים בהפחתת סטרס ובהתמודדות עם מעברים ותסכולים.

• נטורופתיה נועדה לסייע באחד ההיבטים שמאפיינים ילדים על הרצף והוא אכילה בררנית. בסדרת מפגשים בונים תפריט מותאם בו חושפים את המטופלים בהדרגה למזונות שונים, ומעניקים גם טיפול בצמחי מרפא או תוספי תזונה נוזליים בהתאמה אישית כדי לחפות על חוסרים תזונתיים. הזנחה של נושא התזונה וחוסרים תזונתיים עשויה להשפיע גם על הבריאות הכללית, לכן ההמלצה היא לתת תמיד התייחסות לפן זה בתוכנית הטיפול.
• פרחי באך לאחר מפגש אישי הכולל תשאול וייעוץ עם המטופל או קרוביו מעניקים מרשם לבקבוקים המכילים תרכובת של תמציות פרחים בהתאמה אישית שיוכלו ללוות ואף להעצים טיפול תרופתי, ולסייע לבעיות איתן מתמודדים הילדים.

• ביופידבק טיפול חווייתי הניתן לילדים מגיל 8 ומעלה ומבוסס על חיבור של הגוף למחשב שיודע לקבל משוב מהגוף. בעזרת המשוב הגופני יכולים המטפלים ללמד טכניקות שיסייעו לילדים על הרצף להשיג יותר שליטה רצונית בתגובותיהם לטריגרים מהסביבה, ומסייע גם בהפחתה בהתפרצויות זעם ובחרדות, תקשורת מותאמת יותר עם הסביבה, התמודדות עם מגע חיצוני וייזום של מגע ובעיות מעולם הקשב והריכוז.

• שיטת פלדנקרייז השיטה הישראלית מומלצת למבקשים לפתח תודעת גוף גבוהה יותר, ועוזרת לילדים להכיר ולהשתמש טוב יותר בגופם. הטיפול מבוצע בדרך משחקית ולעיתים גם באמצעות מגע.

לילדים המסוגלים להכיל מגע ניתן להציע טיפולים נוספים עם יתרונות שונים ומגוונים:

• שיאצו טיפול שנעשה בביגוד מלא על מזרון או על מיטת טיפולים שבו מבצעים לחיצות על גבי ערוצי האנרגיה בגוף (מרידיאנים) כדי להגיע לאיזון פנימי ולשפר תפקודים. שיאצו יכול לעזור להפחית את התנועות החזרתיות הנפוצות אצל ילדים עם אוטיזם, את חוסר השקט וגם בעיות עיכול או בעיות קוגניטיביות אחרות.

• אוסטאופתיה לידה טראומתית יכולה להוות את אחד הגורמים להופעה של אוטיזם. האוסטאופתיה מסייעת במצבי ליקוי מכני, ונחשבת לשיטת טיפול בטוחה כבר לאחר הלידה, וזאת גם הסיבה שכדאי לפנות לטיפול אוסטאופתי לצד הטיפול של רופא הילדים כבר בימים ובשבועות הראשונים לחיים כדי לשחרר חסמים וחסימות באמצעות מגע עדין באזור הגולגולת.

• רפלקסולוגיה הטיפול הרפלקסולוגי הוא דרך ללמד מגע ילדים על הרצף האוטיסטי, הטיפול הוא למעשה תהליך שבו לומד המטופל על היכולת לשלוט בגופו, לומד לתקשר עם המטפל/ת ברפלקסולוגיה ועם הסביבה. לטיפול אפקט מרגיע והוא נחשב טיפול מומלץ בהפחתת חרדות וסטרס. לילדים שנרתעים ממגע ישיר נציע טיפול באמצעות בד או מגבת, ובהמשך בעזרת שמן מתאים.

• דיקור סיני בסדרת מפגשי טיפול נשאף להעניק לילדים סיוע בבעיות שינה, להפחית התפרצויות זעם בדגש על מצבי קיצון. זאת נעשה בעזרת אבחון בראי הרפואה הסינית שיאתר היכן נמצא חוסר איזון בגוף וטיפול משולב בדיקור, תזונה וצמחי מרפא להשבת האיזון, לסילוק של לחות חמה המקשה על התפקוד ובהזנה של צ’י (אנרגיה) לאיברי המטרה. הטיפול יכול להרגיע את הילד, להעניק שינה טובה יותר, פחות התפרצויות זעם, אכילה מסודרת יותר וגם יכולת מוגברת להרגיע את הילד במצבי קיצון.

הטיפול בילדים ובמבוגרים על הרצף האוטיסטי משתנה ממטופל למטופל ויכול להכיל שיטת טיפול אחת או שילוב של כמה שיטות, מיקוד בשיטה כזו או אחרת, סדרה מרתונית של מפגשים או מספר מועט של טיפולים ולאחריהם טיפולי תחזוקה. כדי להגיע להקלה והשיפור אותו אתם מחפשים המלצתי היא לפנות לרופא מייעץ ברפואה משלימה אשר יבנה תוכנית טיפול מותאמת אישית.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים