Laboratory Tests

בדיקות בחלב אם לאבחון מוקדם של סיבוכים הקשורים בהנקה/מאת ד”ר רביד שכטר (מיימילק)

הנקה הינה הסטנדרט בתזונת תינוקות. ארגוני בריאות ממליצים על הנקה בלעדית ל-6 חודשים ראשונים לאחר הלידה והמשך הנקה במקביל למתן מזונות מוצקים עד גיל שנה לפחות. הנקה נחשבת כעניין של בריאות הציבור אשר מונע תחלואה באם ובתינוק, עם השלכות בריאותיות והתפתחותיות גם שנים לאחר מכן. עם זאת שיעורי ההנקה במדינות מפותחות אינם גבוהים ורק 1 מתוך 5 נשים עומדת בהמלצות אירגוני הבריאות. הצוות הרפואי אומנם מחנך להנקה, אך הכלים הדיאגנוסטיים והטיפוליים שבידיו בתחום ההנקה מוגבלים. בדיקות חדשניות מאפשרות באמצעות דגימת חלב אם לאבחן סיבוכים הקשורים בהנקה כגון עיכוב בייצור החלב קרוב ללידה, אפיון הגורם לכאבים בהנקה ומיפוי תזונתי של חלב האם. הבדיקות מבוצעות במעבדה רפואית מוכרת למשרד הבריאות.

מיימילק פיתחה גישה חדשנית ובלעדית המבוססת על בדיקות בחלב אם, לקידום הנקה מוצלחת ובריאות האם והילוד. בדיקות מעבדות מיימילק נועדו לאתר סיבוכים שונים בהנקה, לקבוצות סיכון שונות.

בדיקת היום ה-5 לאחר הלידה, וכלי אוביקטיבי מדיד ומהיר לאיתור עיכוב בייצור החלב קרוב ללידה. הספרות המדעית מראה כי עד 44% מהנשים המניקות מפתחות בעיות בייצור החלב קרוב ללידה. בעיות בייצור החלב קרוב ללידה מקושרות לבעיות הנקה וייצור חלב לטווח ארוך והפסקת הנקה מוקדמת מהרצוי. קבוצות הסיכון לעיכוב בכניסת חלב כוללות: לידה ראשונה, לידה קיסרית, לידת פג, סוכרת (בהריון או סוכרת מסוג 1/2) באם או BMI  גבוה, או ניהול הנקה לא תקין בימים הראשונים לאחר הלידה (כגון הפרדה ממושכת בין האם והתינוק, מתן תרכובת מזון לתינוקות, לשון קשורה, ועוד). איתור מוקדם של בעיות ייצור החלב בימים הראשונים מאפשר התערבות בזמן והגברת הסיכוי להצלחת הנקה לאורך זמן. בדיקת היום ה-5 לאחר הלידה, מאפשרת קבלת אינדיקציה למידת בשלות השד לייצור חלב, וכלי אוביקטיבי מדיד ומהיר לאיתור עיכוב בייצור החלב קרוב ללידה.

בדיקה לזיהוי הגורם לכאב בהנקה מאפשרת אבחנה מבדלת והכוונת טיפול לכאבים בהנקה. עד 30% מהנשים סובלות מכאבים בהנקה אשר עשויים להוביל לפגיעה בייצור החלב, כאבים לאם, קשיים לתינוק, הפסקת הנקה מוקדמת מהרצוי ואף לניקוז כירורגי. בדיקת מיימילק לכאב בהנקה משלבת תרבית חלב אם לזיהוי מחולל המחלה (חיידק או פטרייה) וכמותו  וקביעת רגישות החיידק לאנטיביוטיקה, בשילוב עם זיהוי מדד כמותי לתאי דם לבנים כמומלץ עי אירגון הבריאות העולמי. לפי הנחיות האקדמיה האמריקאית לרפואת הנקה תרבית חלב אם מומלצת כחלק מהאבחון והטיפול בדלקות שד ובמיוחד במקרים הבאים: דלקות חוזרות או כרוניות, אי תגובתיות לטיפול תוך 24-48 שעות, דלקת חמורה ואלרגיה לטיפול הבחירה, כאבים עמוקים או לא מוסברים או חשד לפטריה.

מיפוי תזונתי של חלב האם לאיתור רמות נמוכות של ויטמינים חיוניים בחלב האם: מיפוי תזונתי כולל ניטור רמות ויטמין B1 ,B2 ,B6 ,B12 ,A  וכולל אחוז שומן, ערך קלורי ורמות קפאין בדגימה. ניתן לבצע בדיקה לויטמין B12 בלבד. המיפוי מתמקד ברכיבים אשר מוגדרים בעדיפות ראשונה לנשים מניקות, אשר רמתם בחלב האם מושפעת מתזונת האם והסטוטוס בגופה ואשר עלולים להיות בחסר. ויטמינים חיוניים לבריאות והתפתחות מערכות גופו של התינוק, ותקופת הינקות נחשבת רגישה לחסרים תזונתיים, כאשר פגים או תינוקות במשקל לידה נמוך מ 2.5 ק”ג הינם קבוצת סיכון .הבדיקה מיועדת לנשים צמחוניות/טבעוניות או נשים המגבילות מזונות מהחי, נשים בדיאטת הרזיה או בתזונה לא מאוזנת, נשים עם רקע של בעיות ספיגת ויטמינים או נשים עם היסטוריה רפואית של דלקות או מחלות במערכת העיכול.

הבדיקות כוללות ערכת דגימת חלב אם יעודית לבדיקה. דגימת החלב נעשת באופן עצמי, בהתאם להנחיות המסופקות בערכה. בדיקות מיימילק מתבצעות במעבדה רפואית פרטית המוכרת למשרד הבריאות. התוצאות מתקבלות בחשבון אישי של הלקוחה בליווי ערכי ייחוס והמלצות, ומלוות בייעוץ איש מקצוע (יועצת הנקה או תזונאית קלינית). הבדיקות זמינות כשירות עד הבית, באמצעות מערכת אינטרנטית וחשבון אישי מאובטח באתר. ישנה גם מערכת לאנשי מקצוע המאפשרת גישה לצפיה בתוצאות ואפשרות להתייעצות עם מומחי מיימילק.

בדיקות מיימילק פותחו בתמיכת המדען הראשי, משרד התמ”ת, ובמעבדה רפואית המוסמכת ע”י משרד הבריאות. צוותמיימילקכולל מדענים, עובדי מעבדה רפואית, יועצות הנקה מוסמכות, ודיאטנית קלינית מומחים בהנקה ובחלב אם. חברת מיימילק פועלת לקידום המחקר ופיתוח בחלב אם וקידום תחום רפואת הנקה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים