Pancreatic Cancer

המהפך של הטיפול הביולוגי בחולי סרטן הריאות גם בימי קורונה/מאמר אורח מאת ד”ר נטלי מימון רבינוביץ’ (*)

סרטן ריאה

המהפך של הטיפול הביולוגי בחולי סרטן הריאות

מגוון הטיפולים הביולוגיים לחולי סרטן ריאה הנושאים את הטראנסלוקציה מסוג ALK בגידול מעניקים לחולים תוחלת חיים ארוכה יותר ופותרים אותם, במיוחד בתקופה זו, מטיפול כימותרפי קשה ומסוכן

ALK היא טראנסלוקציה גנטית בגידול המתקיימת אצל 5% מחולי סרטן ריאות עם NSCLC (תאים לא קטנים) עם תת-סוג של קבוצת אדנוקרצינומה ומאפיינת לרוב אוכלוסייה צעירה ללא עישון ברקע. עד להופעת הטיפול הביולוגי מכוון המטרה, חולים אלו היו מטופלים בכימותרפיה והשרידות הייתה נמוכה.

כיום עומדים לרשות חולים אלו כמה וכמה טיפולים מכוונים מטרה שפועלים לעצור את רצף התחלקות התאים דרך מוות תאי מבלי לפגוע בתאים בריאים, ובכך מונעים את המשך הגדילה והתפשטות תאי הגידול בגוף. טיפולים אלו מאריכים את תוחלת החיים ומאפשרים הישרדות של 45 שנים ברצף של מספר קווי טיפולים ביולוגים בלבד, כאשר טיפול בכימותרפיה הינה אפשרות משנית.

המחקר הראשון שבחן טיפול מכוון מטרה ל-ALK הראה יעילות לעומת כימותרפיה ותרופה בשם קריזוטיניב, מסוג מעכבי טירוזין קינאז הפכה לנדבך הראשון מבין הטיפולים הביולוגיים[1]. כיום נוספו לקו הטיפול הראשון טיפולים נוספים שיותר יעילים בהארכת הישרדות משמעותית למטופלים האלו, שגם הוכיחו יעילות טיפולית טובה גם בקו ראשון וגם בקו טיפול שני. היתרון במעבר בין קווי טיפול הינו האפשרות לכיסוי רחב יותר של מוטציות של עמידות המתרחשות תחת הטיפול .

דוגמא טובה מהעולם הקליני האמיתי היא מטופלת עם גידול ריאה בעלת טראנסלוקציה בALK, אשר קיבלה טיפול במעכבי ALKמהדור השני, במשך שלוש שנים. לאחר שמחלתה התקדמה עברה לטיפול בבריגאטיניב וממשיכה נכון להיום כבר מעבר לשנתיים את הטיפול. בסך הכול חמש שנות טיפול בתרופות הביולוגיות. היום היא בת 49, לא סובלת מתופעות לוואי, מתפקדת ועובדת. מטופלת זו, עד לפני 10 שנים הייתה יכולה לקבל רק טיפול כימותרפי עם טווח השפעה מוגבל.

זוהי גדולתו של המחקר הקליני העולמי, היכולת להביא תרופות חדשות ולהאריך חיים, וזוהי גדולתו גם של סל הבריאות בישראל שמאפשר את קווי הטיפול הללו ללא עלות מצד המטופל, ולמעשה ב-2020 נכנס גם קו שלישי לטיפול ב-ALK. מבחינה זו סל התרופות בישראל הוא מהנדיבים ביותר מבחינת קווי הטיפול, וכך אחוז גבוה מהחולים מאריכים שנים.

בתקופה הזו הדברים מקבלים אף משנה תוקף ויש משמעויות נוספות לנטילת טיפולים ביולוגיים, אדרבא כאשר ניתן ליטול אותם בבית ללא צורך בהגעה לבית החולים. בעוד שהטיפול הכימותרפי כרוך בתופעות לוואי למערכות רבות בגוף, דבר שמעלה את הסיכון לחשיפה לזיהומים, תופעות הלוואי בטיפולים הביולוגיים לרוב קלות ונשלטות ע”י הפסקות קצרות או שינויי מינונים, ומתרחשות בחודשים הראשונים בדרך כלל. לכך ניתן להוסיף את המעקב צמוד של הצוות המטפל אחר תופעות הלוואי, מתבצע גם בביקורים וגם טלפונית.

הטיפול ניתן בכדור באופן עצמאי ועל כן המטופלים נדרשים לפנות להדרכה על הטיפול אצל האחות. כך גם נוצר קשר בין המטופל לאחות. תפקיד חשוב מאוד בלוודא שהמטופל מבין כיצד ליטול את הכדור ובאיזה מינון וכן שאינו מדלג על הטיפולים. המטופל מצידו יכול לפנות אליה בכל שאלה, לדווח על תופעות לוואי שונות וכיוצא בזה. אם החולה אינו דובר עברית יש לוודא שישנו בן משפחה דובר עברית, כשהמטרה היא בסופו של דבר שהטיפול יילקח בצורה הנכונה. לבסוף, בכל חודש החולים נדרשים לבדיקות דם ולבדיקות תפקודי כבד. אנו עוקבים גם אחר הפרעות ראייה, שינויים בקצב הלב ודופק נמוך שיכולים להתרחש בטיפולים ל-ALK .

תקופת הקורונה שנמצאת איתנו כבר זמן מה הפכה את ההתמודדות של חולי סרטן הריאה לקשה במיוחד, שכן הם בקבוצת סיכון וודאית, נמצאים בסיכון משמעותי להתדרדרות במקרה של הדבקות בנגיף הקורונה אם בשל הנגיף עצמו או התופעות המלוות לו. ועל כן בעוד שחלק מהחולים ידרשו בכל מקרה להגיע לפגישה פרונטלית תוך שמירה על המרחק המתבקש ועטית המסכה, ברוב המקרים נשמר קשר טלפוני עם המטופל. בדיקות הדם, ההדמיות והייעוץ הטלפוני מורידים את מפלס החרדה מהחולים ונותנים מענה טוב לרוב החולים שנמצאים תחת הטיפול הביולוגי. למעשה הטיפולים הביולוגים בכל קווי הטיפול מעניקים לחולים את האפשרות להמשיך את חייהם כבשגרה לצד סרטן הריאות עם תופעות לוואי מזעריות, והמשך החיים לצד המחלה.

הכותבת היא ד”ר נטלי מימון רבינוביץ’, רופאה בכירה בתחום אונקולוגיית ריאות, מרכז רפואי מאיר

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים