רמות AMH מנבאות קצב אובדן עצם במהלך מעבר למנופאוזה (J Bone Miner Res.)

אוסטיאופורוזיס

בנשים עם רמות AMH (Anti-Mullerian Hormone) נמוכות ייתכן אובדן עצם נרחב יותר במהלך המעבר למנופאוזה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Bone and Mineral Research.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים ממדגם SWAN (Study of Womens Health Across the Nation), מדגם מחקר פרוספקטיבי של נשים בגילאי 42 עד 52 שנים, שהיו לפני-מנופאוזה או בשלב מוקדם של תקופת בתר-מנופאוזה בתחילת המחקר ולא קיבלו טיפול הורמונאלי. מדידות צפיפות עצם ודגימות דם בצום הושלמו בתחילת המחקר ובביקורי מעקב במרווחים של 1-2 שנים. החוקרים השלימו שני ניתוחים, אחד בחן את הקצב השנתי של ירידה בצפיפות עצם 3-4 שנים לאחר מדידת AMH ב-888 נשים והשני מדד את אחוז שיא צפיפות עצם שאבד 2-3 שנים לאחר מדידת AMH ב-924 נשים.

קצב הירידה השנתי הממוצע בצפיפות העצם לאחר 3-4 שנים ממדידת AMH עמד על 1.1% בעמוד-שדרה מותני ועל 0.9% בצוואר ירך. האחוז הממוצע של שיא מסת עצם שאבדה 2-3 שנים לאחר מדידת AMH עמד על 2.8% בעמוד שדרה מותני ועל 2.3% בצוואר ירך.

לאחר 3-4 שנים ממדידת AMH, בנשים עם רמות AMH נמוכות ב-50% תועדה ירידה מהירה ב-0.14% בצפיפות עצם בעמ”ש מותני ומהירה ב-0.11% בצוואר ירך (p<0.001 בשני המקרים). בניתוח לפי שלב מעבר למנופאוזה, רמת AMH נמוכה יותר לוותה בהידרדרות מהירה יותר בצפיפות העצם בנשים לפני מנופאוזה ואלו בשלב מוקדם של פרי-מנופאוזה, אך לא באלו בשלב מאוחר של תקופת פרי-מנופאוזה.

בנשים עם רמות AMH נמוכות ב-50% תועדה גם ירידה נוספת של 0.37% בצפיפות עצם בעמ”ש מותני וירידה של 0.27% בצפיפות עצם בצוואר ירך מתחילת המחקר עד לאחר 2-3 שנים (p<0.001 בשני המקרים). לאחר ניתוח לפי שלב מנופאוזה, רמות AMH נמוכות ב-50% לוו בירידה גדולה ב-0.22% בצפיפות עצם בעמ”ש מותני בנשים לפני-מנופאוזה, ירידה גדולה ב-0.43% בשלב פרי-מנופאוזה מוקדם וירידה גדולה ב-0.5% בנשים בשלב פרי-מנופאוזה מאוחר מתחילת המחקר עד לאחר 2-3 שנות מעקב. כל ירידה של 50% ברמת AMH לוותה בירידה גדולה ב-0.32% בצפיפות עצם בצוואר ירך בשלב פרי-מנופאוזה מוקדם וירידה גדולה ב-0.37% בשלב פרי-מנופאוזה מאוחר, אך לא תוארה ירידה משמעותית בנשים לפני מנופאוזה.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי רמות AMH עשויות לסייע בחיזוי היקף אובדן עצם בנשים במעבר למנופאוזה ולסייע ליישם התערבויות להאטת הירידה בצפיפות העצם.

J Bone Miner Res. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים