צ’ק-קאפ מודיעה על התחלת ניסוי ה- Pivotal במערכת ה- C-Scan במרכז הרפואי Mayo Clinic ברוצ’סטר מינסוטה ארה”ב.

הודעת צ’ק-קאפ

צ’ק-קאפ בע”מ , חברה בשלבי פיתוח קליני בתחום הדיאגנוסטיקה הרפואית המפתחת את C-Scan®, בדיקת הסקר הידידותית-למשתמש הראשונה והיחידה שאינה מצריכה הכנה מוקדמת, לאיתור פוליפים במעי הגס לפני שהם עלולים להפוך לסרטניים, הודיעה היום על התחלת ניסוי ה- pivotal בארה”ב במערכת ה- C-Scan, במרכז הרפואי Mayo Clinic ברוצ’סטר מינסוטה ארה”ב.

החברה קיבלה את אישור ה- IRB (Institutional review board) לניסוי ומצפה להתחיל באופן מיידי בגיוס מטופלים. ד”ר אליזבת רג’אן, גסטרואנטרולוגית ופרופסור לרפואה ב- Mayo Clinic, תהיה החוקרת הראשית של הניסוי במרכז רפואי זה.

אלכס עובדיה, מנכ”ל צ’ק-קאפ, מסר: “אנו נרגשים להודיע על השגת אבן דרך חשובה זו בדרכנו להדגים את הפוטנציאל של C-Scan לגלות פוליפים במעי הגס לפני שהם עלולים להפוך לסרטניים, בקרב האוכלוסייה בסיכון ממוצע. אנו שמחים לשתף פעולה עם גסטרואנטרולוגים מומחים ב- Mayo Clinic וממשיכים לקדם את השתתפותם של מרכזים רפואיים מובילים נוספים בניסוי זה. הקמנו תשתית ותהליך סדור לאספקה והפצה של C-Scan, ובכוונתנו להשלים את החלק הראשון של הניסוי שהינו כיול המערכת, ולהתחיל את חלקו השני ההשוואתי, הכולל בדיקת מובהקות סטטיסטית, במהלך הרבעון הרביעי של 2022.”

מר עובדיה הוסיף: “זיהוי של פוליפים טרום-סרטניים במעי הגס הוא הכרחי על מנת למנוע ביעילות תחלואה בסרטן המעי הגס. עם זאת, שיעור הביצוע של בדיקות קולונוסקופיה הוא יחסית נמוך, חלק מזה בשל פולשנות הבדיקה והצורך בריקון וניקוי המעי הגס, הנדרש טרם ביצוע הבדיקה. אנו מאמינים שלצ’ק-קאפ הפוטנציאל להגיע לחלק באוכלוסייה אשר נרתע מביצוע קולונוסקופיה ולסייע בשיפור ההיענות לביצוע בדיקות לסרטן המעי הגס, באמצעות פתרון ידידותי למטופל ללא צורך בניקוי מעיים, הרדמה וצום.”

אודות ניסוי ה- Pivotal

ניסוי ה- Pivotal בארה”ב (NCT05271656) מתבצע לצורך קבלת אישור FDA לשיווק C-Scan® בארה”ב. היעד המרכזי של הניסוי, הבנוי משני חלקים בתווית פתוחה (open label), הינה הערכת הדיוק של C-Scan בזיהוי נבדקים בסיכון מוגבר לפוליפים במעי הגס. הניסוי צפוי לכלול כ- 1,000 נבדקים בגילאי 50-75 ויתבצע בעד 15 מרכזים רפואיים בארה”ב. חלקו הראשון של הניסוי נועד לאפשר כיול נוסף של C-Scan עבור האוכלוסייה בסיכון ממוצע בארה”ב ויכלול עד כ- 200 נבדקים. חלקו השני, שהינו אקראי ובעל מובהקות סטטיסטית, ישווה את הביצועים של C-Scan לאלה של קולונוסקופיה, הבדיקה המקובלת כיום, תוך שימוש במדדי רגישות ((sensitivity וסגוליות (specificity) ויכלול כ- 800 נבדקים. מידע נוסף אודות הניסוי נמצא באתר clinicaltrials.gov.

אודות סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השלישי בשכיחותו, עם מעל לכ- 1.9 מיליון מקרים חדשים ברחבי העולם מידי שנה. מעל לכ- 935,000 מקרי מוות מתרחשים מידי שנה כתוצאה מסרטן המעי הגס (colorectal cancer – CRC), עם שיעור שרידות של 64% לאחר 5 שנים. בעוד שבקרב כ- 0.5% מהאוכלוסייה בסיכון ממוצע מתגלים פוליפים סרטניים במעי הגס ובפי הטבעת, בקרב כ- 25% מאותה אוכלוסייה, מתגלים פוליפים לא סרטניים, עם פוטנציאל להפוך לסרטן לאורך זמן. משך הזמן להתפתחות מפוליפ טרום סרטני לסרטן פולשני הינו כ- 10-15 שנה. על כן, קיים חלון זמנים מכריע למניעת סרטן המעי הגס, באמצעות איתור וזיהוי של פוליפים טרום סרטניים בעלי פוטנציאל להפוך בעתיד לסרטניים.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים