מה בין רמות ויטמין D בדם ובין הסיכון להישנות אירוע מוחי? (Nutrients)

במאמר שפורסם בכתב העת Nutrients מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי קיים קשר בצורת J בין רמות ויטמין D בדם ובין הסיכון להישנות אירוע מוחי בחולים עם היסטוריה של אירוע מוחי קודם.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין עדויות רבות באשר לקשר בין ויטמין D ובין הסיכון להישנות אירוע מוחי. הם ביקשו להתמקד בקשר בין רמות 25-Hydroxyvitamin D בדם ובין הסיכון להישנות אירוע מוחי בחולים עם היסטוריה של אירוע מוחי ולזהות את הריכוז האופטימאלי של ויטמין D המלווה בסיכון הנמוך ביותר להישנות אירוע מוחי.

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר UK Biobank ובחנו את מרווח הזמן עד להישנות ראשונה של אירוע מוחי שדרשה פניה לבית חולים. עוד נבחן קשר מנה-תגובה בין ריכוז 25-Hydroxyvitamin D ובין הסיכון להישנות אירוע מוחי, כאשר ההשוואה נערכה אל מול סף של 10 ננומול/ליטר.

מדגם המחקר כלל 6,824 משתתפים (גיל ממוצע של 60.6 שנים, 40.8% נשים) עם היסטוריה של אירוע מוחי. לאורך תקופת מעקב ממוצעת של 7.6 שנים תועדו 388 אירועים מוחיים חוזרים (5.7%).

ניתוח סטטיסטי הדגים קשר דמוי צורת J בין ריכוז 25-Hydroxyvitamin D ובין הסיכון להישנות אירוע מוחי, כאשר הסיכון הנמוך ביותר להישנות אירוע מוחי תועד בנוכחות ריכוז ויטמין D של כ-60 ננומול/ליטר. בהשוואה לריכוז 25-Hydroxyvitamin D של 10 ננומול/ליטר, רמות של 60 ננומול/ליטר לוו בירידה של 48% בסיכון להישנות אירוע מוחי (יחס סיכון של 0.52, רווח בר-סמך 95% של 0.33-0.83).

החוקרים כותבים כי בשל העדר עדויות להערכת האופי הסיבתי של הקשר בין רמות ויטמין D ובין הסיכון להישנות אירוע מוחי במחקר התצפיתי הנוכחי, יש להשלים מחקרים נוספים בנושא.

Nutrients, May 2, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים