זיהום בהליקובקטר פילורי עלול לפגוע בתגובה של חולים עם סרטן קיבה לטיפול אימונותרפי (מתוך Researchsquare.com)

בחולים עם סרטן קיבה מתקדם עם זיהום פעיל בהליקובקטר פילורי תועדו שיעורי תגובה נמוכים יותר לטיפול במעכבי PD-1, בהשוואה לחולים שליליים לחיידק, כך עולה מנתונים שפורסמו באתר Researchsquare.com וטרם עברו סיקור עמיתים. בחולים עם זיהום פעיל בהליקובקטר פילורי תועדו גם הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת קצרות יותר.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם סרטן קיבה מתקדם אינם מגיבים היטב לטיפול במעכבי בקרה חיסונית. סמנים פרוגנוסטיים עשויים לסייע בזיהוי החולים שיגיבו לטיפול ואלו בהם לא צפויה תועלת לטיפול אימונותרפי.

במחקר הרטרוספקטיבי השוו החוקרים את שיעורי התגובה של 34 חולים עם סרטן קיבה מתקדם למעכבי PD-1 עם זיהום פעיל בהליקובקטר פילורי, בהשוואה ל-43 חולים ללא עדות לזיהום החיידקי. מבין 77 החולים, 43 קיבלו טיפול ב-Nivolumab, 29 טופלו ב-Pembrolizumab וחמשה קיבלו טיפול ב-Camrelizumab/Toripalimab/Tislelizumab.

החוקרים מדווחים כי בחולים עם עדות לזיהום בהליקובקטר פילורי תועד סיכון גבוה כמעט פי שלוש להעדר תגובה קלינית (יחס סיכויים של 2.91). באלו ללא עדות לזיהום החיידקי תועד חציון משך הישרדות ללא-התקדמות ארוך יותר (8.4 לעומת 2.7 חודשים; יחס סיכון של 3.1), כמו גם הישרדות כוללת ארוכה יותר משמעותית (17.5 לעומת 6.2 חודשים; יחס סיכון של 2.85).

מניתוח רב-משתני עלה כי זיהום בהליקובקטר פילורי נקשר בקשר בלתי-תלוי עם משך קצר יותר של הישרדות ללא-התקדמות מחלה (יחס סיכון של 1.90), אך לא עם הישרדות כוללת קצרה יותר (יחס סיכון של 1.76, רווח בר-סמך 95% של 0.99-3.12).

ממצאי המחקר מעידים כי זיהום בהליקובקטר פילורי עלול לפגוע בשיעורי התגובה ובמשך ההישרדות של חולים עם סרטן קיבה המקבלים טיפול אימונותרפי.

מתוך Researchsquare.com

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים