תוצאות מבטיחות למשלב Naltrexone עם Bupropion לטיפול בהפרעת שימוש במתאפטמינים (Addiction)

מתן זריקה בשחרור ממושך של Naltrexone בשילוב עם טיפול פומי ב-Bupropion בשחרור ממושך (משלב NTX + BUPN) הדגים תוצאות מבטיחות בטיפול במקרים של הפרעת שימוש במתאפטמינים בדרגה בינונית או חמורה עם ירידה משמעותית בשימוש בתכשירים אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Addiction.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השימוש במתאפטמינים עלה ברחבי העולם, מ-33 מיליון משתמשים בשנת 2010 ל-34 מיליון בשנת 2020, כאשר בעשור האחרון נרשמה עליה של פי חמש במקרי תמותה עקב מינון-יתר בארצות הברית.

מחקר קודם בתווית-פתוחה להערכת NTX + BUPN הראה כי הטיפול המשולב יעיל כנגד הפרעת שימוש במתאפטמינים בדרגה חמורה וכי ל-Naltrexone ו-Bupropion יעילות בנפרד להתוויה זו.

המחקר הנוכחי הינו שלב שני של מחקר ADAPT-2, מחקר רב-מרכזי שנערך בין 2017 ו-2019 וכלל 403 משתתפים עם הפרעת שימוש במתאפטמינים. בשלב הראשון, 109 חולים קיבלו משלב NTX + BUPN ו-294 חולקו לזרוע פלסבו.

בקבוצת הטיפול ניתן משלב Naltrexone בשחרור-ממושך (380 מ”ג) או פלסבו כזריקה תוך-שרירית בשבועות 1, 4, 7 ו-10. טבליות Bupropion בשחרור-ממושך או פלסבו ניתנו כל שבוע, כאשר מינוני Bupropion החלו ב-150 מ”ג ביום 1 ועלו ל-450 מ”ג ביום השלישי. לאחר 13 שבועות, המינון הופחת בהדרגה לאורך ארבעה ימים לפני הפסקת הטיפול.

כפי שדווח בעבר מהנתונים עלה כי הטיפול המשולב היה יעל בהפחתת שימוש במתאפטמינים לאחר שישה שבועות. בניתוח הנתונים הנוכחי נבחן השינוי בשימוש במתאפטמינים בשבועות 7-12 למחקר ובשבועות 13-16 לאחר הטיפול.

בקרב משתתפים בקבוצת ההתערבות במהלך השלב הראשון תועדה עליה נוספת של 9.2% במהלך השלב השני הסיכוי לתוצאה שלילית בבדיקת שתן למתאמפטמינים (p=0.038). ממצא זה מקביל לעליה כוללת של 27.1% בתוצאות בדיקות שתן שליליות לאורך 12 שבועות טיפול, בהשוואה לעליה כוללת של 11.4% בתוצאות בדיקות שתן שליליות בקבוצת הפלסבו.

העלייה לאורך 12 שבועות בשיעור תוצאות בדיקות שתן שליליות למתאפטמינים בקבוצת ההתערבות הייתה גדולה יותר ב-15.8% (p=0.006) לעומת העלייה בזרוע הפלסבו.

לא תועדו שינויים משמעותיים בשתי הקבוצות בבדיקות מעקב לאחר-טיפול לאחר 13-16 שבועות.

ממצאי המחקר מציעים כי המשך טיפול משולב ב-Naltrexone עם Bupropion הוביל לירידה מובהקת סטטיסטית בשימוש במתאפטמינים, אשר נמשכה משבועות 7 עד 12. העדר השינוי בשימוש במתאפטמינים בין שבועות 13-16 תואם לסיום הטיפול בשבוע 12.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם המשך טיפול ב-Naltrexone עם Bupropion מעבר ל-12 שבועות עשוי להביא לירידה נוספת בהיקף השימוש במתאפטמינים.

Addiction, June 10, 2024

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה