המלצות חדשות מטעם USPSTF בנושא השמנה בילדים ומתבגרים (JAMA)

בהנחיות חדשות מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) נקבעו המלצות לרופאים להשלים בדיקות סקר של ילדים ומתבגרים בגילאי 6 שנים ומעלה, ובנוכחות השמנת-יתר, להפנותם לתכנית התערבות התנהגותית במשך לפחות 26 שעות במטרה להביא לירידה במשקל. ההמלצות החדשות מהוות עדכון להנחיות קודמות של הארגון אודות בדיקות סקר להשמנה בילדים בגילאי 6 שנים ומעלה, שפורסמו בשנת 2010.

הבדיקה המומלצת לסקירת ילדים ומתבגרים להשמנה הינה מדד מסת הגוף. מאחר והמשקל והגובה נמדדים באופן שגרתי במהלך ביקורים מתוכננים במרפאה, ההמלצה אינה מתייחסת לתדירות בה יש להשלים בדיקות סקר להשמנה.

עם זאת, השמנה בילדים ומתבגרים מוגדרת על-פי מדד מסת גוף באחוזון 95 ומעלה לגיל ומגדר. מומחי ה-USPSTF מצאו כי התערבויות התנהגותיות לאורך 26  שעות ומעלה מלוות בירידה מוצלחת במשקל הגוף למשך עד 12 חודשים, ללא נזקים נלווים.

מצד שני, העדויות התומכות בהתערבויות פחות אינטנסיביות אינן כה ברורות ותכניות שאינן חושפות את המשתתפים לתכנית נתונה למשך לפחות 26 שעות על-כן אינן מומלצות. סוג ההתערבויות המומלץ להפחתת משקל כולל מרכיבים שונים, אך ללא תלות בסוג ההתערבות, המפגשים לרוב כוללים ייעוץ בנושאי תזונה ופעילות גופנית.

עוד ניתן ללמד את המשתתפים כיצד לקרוא את התוויות על מוצרי מזון, במטרה לתמוך בהרגלי תזונה בריאים יותר. התערבויות מוצלחות מנסות לעודד גם משתתפים להגביל את הגישה למזונות מועדפים ולהגביל זמן מסך, לקבוע יעדים ולפתור בעיות הנוגעות לאכילה בריאה ופעילות גופנית.

התערבות התנהגותית מקיפה לאורך תקופת זמן ארוכה יותר, הכוללת 52 שעות ומעלה, דורשת הפניה מרופאים, להם בהחלט אין זמן לספק תכנית כזו במסגרת ראשונית.

באשר ל-Metformin או Orlistat, מומחי ה-USPSTF מסכמים כי שתי התרופות מלוות בירידה במשקל במתבגרים, אך סך הירידה במשקל המיוחס לתרופות אלו הוא קטן מאוד. לפיכך, הם מסכמים כי המהשמעות הקלינית של ירידה במשקל בעקבות טיפול תרופתי עדיין אינה ברורה.

המומחים קובעים בודאות מתונה כי סך התועלת של בדיקות סקר להשמנה בילדים ומתבגרים בגילאי 6 שנים והצעה או הפניה להתערבות מקיפה ואינטנסיבית לשינוי התנהגותי במטרה לעודד שיפור במשקל הגוף היא מתונה.

JAMA. 2017

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים