איכות שינה ירודה מלווה בסיכון מוגבר למצוקה על-רקע סוכרת מסוג 1 במבוגרים צעירים (The Science of Diabetes Self-Management and Care)

במבוגרים צעירים עם סוכרת מסוג 1 תועדה עליה בתסמיני מצוקה משנית לסוכרת עם משך זמן קצר, יעילות שינה פחותה ווריאביליות גדולה בשינה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת The Science of Diabetes Self-Management and Care.

החוקרים מסבירים כי כאשר אדם באדם מסוים תועדה כמות או איכות שינה לא-מספקת, מופיע חסר פונקציונאלי בין האמידלה וקורטקס הסינגולייט הקדמי, עם ירידה במצב הרוח, תגובה מוגברת לגירוי שלילי ושינויים בתפקוד אינהיביטורי. להארכת משך השינה ייתכנו השפעות חיוביות, כולל השבת התפקוד האינהיביטורי לתקין ודיכוי פעילות-יתר של האמיגדלה, עם הפחתת תסמינים גופניים או נפשיים.

מחקר החתך כלל 46 מבוגרים צעירים בגילאי 18-30 שנים עם סוכרת מסוג 1 למשך לפחות שישה חודשים וללא בעיות רפואיות מג’וריות (גיל ממוצע של 22.3 שנים; 67.4% נשים). המשתתפים נשאו על שורש כף היד את מערכת Spectrum Plus לאיסוף נתוני שינה-ערות.

איכות השינה נבחנה על-פי מדד Pittsburgh Sleep Quality Index. מדד Diabetes Distress Scale  שימש להערכת מצוקה רגשית על-רקע סוכרת וכן בחנו החוקרים את תסמיני סוכרת באמצעות מדד Diabetes Symptom Checklist-Revised. שאלון PROMIS שימש להערכת המצוקה הרגשית הכוללת. כל משתתף נשא מד סוכר רציף של Dexcom G4 או שיתף את הנתונים עם המכשיר שלו במהלך המחקר.

מבין כלל המשתתפים במחקר, 54.3% ישנו פחות משבע שעות לילה. מדד איכות השינה הממוצע בכלל המדגם עמד על 5.91 נקודות, כאשר מדד של מעל 5 נקודות מעיד על איכות שינה גרועה.

מצוקה רגשית בדרגה מתונה תועדה ב-30.4% מהמשתתפים במחקר, כאשר 41.3% ענו על הקריטריונים למצוקה מתונה על-רקע סוכרת. בנשים דווח על שכיחות גבוהה יותר של תסמיני היפוגליקמיה (p=0.001) ותסמיני עייפות (p=0.008), בהשוואה לגברים.

משך שינה קצר יותר (p=0.032), חביון שינה ארוך יותר (p=0.014) ויעילות שינה גרועה יותר (p=0.018) לוו במצוקה רגשית משמעותית יותר על-רקע סוכרת. הקשרים נותרו מובהקים לאחר תקנון למין ומדד מסת גוף. וריאביליות גבוהה בשינה לוותה בשיעור גבוה יותר של תסמיני כאב ממקור עצבי (p=0.028). חביון שינה ארוך יותר לווה בשכיחות גבוהה יותר של תסמינים קוגניטיביים (p=0.012), יותר תסמיני היפרגליקמיה (p=0.024) ונטל תסמינים כולל גדול יותר (p=0.042).

שיפור משך השינה והפחתת וריאביליות שינה עשוי להקל על תסמיני סוכרת. על רופאי סוכרת ורופאי משפחה להשלים הערכה שגרתית של הרגלי השינה ולקחת בחשבון כי הטיפול בסוכרת עשוי להפריע לשנת לילה, למשל עקב היפרגליקמיה או היפוגליקמיה לילית.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הקשר בין משך השינה ותזמון התסמינים ואם שיפור איכות השינה עשוי להקל על תסמיני סוכרת לאורך זמן.

 

The Science of Diabetes Self-Management and Care, 2022

 

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • ספר חדש: האנטומיה של הנשמה בגוף, ורדה בן טל

  ספר חדש: האנטומיה של הנשמה בגוף, ורדה בן טל

  ידע מתוקשר על רפואה, פסיכולוגיה ויוגה   ורדה בן טל, מורה ליוגה, שוטטה במשך כמה שנים במרחבי מסורת היוגה, טעמה, התנסתה לעומק וחקרה במטרה לחוות את עצמה ואת חייה באופן נרחב ומשמעותי יותר. כחלק מהתהליך הזה היא פנתה גם לידע מתוקשר, מהלך שבו אדם מקבל ידע מישות שאינה בגוף. בשנת 2010 הציעה לה ישות קוסמית, […]

 • בחולים מאושפזים עם סוכרת לא-מאוזנת שכיחות גבוהה של רמות CEA גבוהות (Diabetes Metab Syndr Obes)

  בחולים מאושפזים עם סוכרת לא-מאוזנת שכיחות גבוהה של רמות CEA גבוהות (Diabetes Metab Syndr Obes)

  רמות מוגברות של CEA (Carcinoembryonic Antigen) נפוצות בחולים מאושפזים עם סוכרת שאינה מאוזנת היטב, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים דיווחו על רמות CEA גבוהות יותר בחולי סוכרת, בהשוואה לביקורות. עם זאת, אין מידע אודות השכיחות של רמות CEA חריגות בחולי […]

 • עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Reviews מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר (HbA1c) ובין מיקרו-דימומים מוחיים בחולים ללא היסטוריה של אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף, בפרט באלו עם סוכרת, רמז לחשיבות האיזון הגליקמי למניעת אירועי דמם אלו. הקשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר ובין מיקרו-דימומים מוחיים […]

 • האם טרום-סוכרת מעלה את הסיכון לשבר אוסטיאופורוטי? (Diabetes Metab Res Rev)

  האם טרום-סוכרת מעלה את הסיכון לשבר אוסטיאופורוטי? (Diabetes Metab Res Rev)

  במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Reviews מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי אין הוכחות כי טרום-סוכרת הינה גורם סיכון לשבר אוסטיאופורוטי. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סוכרת הינה גורם סיכון ידוע לשברים. עם זאת, לא ידוע אם טרום-סוכרת מלווה גם כן בסיכון מוגבר לשבר אוסטיאופורוטי. על-מנת לבחון את הנושא, החוקרים […]

 • אתגרים עיקריים בניהול הטיפול ב- T1DM, הצטרפו לסרטון קצר בנושא עם ד

  אתגרים עיקריים בניהול הטיפול ב- T1DM, הצטרפו לסרטון קצר בנושא עם ד"ר הדר דסקין-ביתן (הודעת סאנופי)

  חולי סוכרת מסוג אחד מתמודדים עם 3 אתגרים עיקריים בהקשר של איזון הסוכרת: היפוגליקמיה- כשלושה מכול עשרה סוכרתיים סוג 1 דיווחו על היפוגליקמיה קשה במהלך 12 עשרה חודש טרם הבדיקה ווריאביליות גליקמית- חולי סוכרת מסוג 1 נמצאים מחוץ לטווח ערכי הסוכר הרצוי יותר כ-9 שעות ביום חוסר היצמדות לטיפול- חוסר שמירה על איזון לאורך זמן […]

 • טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  בחולים מבוגרים עם דמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר, הטיפול ב- Brexpiprazole(ריקסלטי) הוביל לירידה גדולה יותר באי-שקט לעומת פלסבו והוכח כטיפול יעיל ונסבל היטב, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Alzheimer’s Association International Conference. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אי-שקט הינה ביטוי קליני נפוץ בחולים עם מחלת אלצהיימר, אך כיום אין טיפולים תרופתיים המאושרים על-ידי מנהל המזון […]

 • פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  תחביבים בשעות הפנאי, דוגמת קריאת ספר, תרגילי יוגה ובילוי זמן עם משפחה וחברים מלווים בסיכון מופחת לדמנציה מכל-סיבה, מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולארית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו במאגרי Cochrane, PubMed, Embase ו-Web of Science לזיהוי מחקרים שבחנו את הקשר בין פעילויות בשעות הפנאי […]