משפחה

השפעת סטרואידים באינהלציה על גדילת ילדים הסובלים מאסטמה: מטה- אנליזה.

Sharek PJ, Bergman DA, Pediatrics 2000;106:e8

מטרה: לבדוק אם סטרואידים באינהלציה גורמים לפיגור גדילה אצל ילדים הסובלים מאסטמה.

מקורות הנתונים: חיפוש מאמרים מ- MEDLINE, EMBASE, ו- CINHAL על עבודות מסוג ,randomized ,controlled שבדקו גדילה אצל ילדים המקבלים סטרואידים באינהלציה בגלל אסטמה.

בחירת המאמרים: המאמרים שנבחרו כללו את הקריטריונים הבאים: 1. ילדים בני 0 18 שנים עם אסטמה, שקבלו ב אופן אקראי BECLOMETHASONE, BUDESONIDE, FLUNISOLIDE, FLUTICASONE, או- TRIAMCINOLONE באינהלציה בהשוואה לאלו שקיבלו תכשירים לא סטרואידים באינהלציה לפחות 3 חודשים. 2. עבודה מסוג blinded. 3 . תוצאות גדילה המאפשרות חישוב מהירות גדילה.

תוצאות: עבודות שנכללו חולקו לפי התרופה שנתנה. בקבוצת BECLOMETHASONE, שכללה 4 עבודות ו- 450 ילדים, הייתה ירידה בקצב גדילה של 1.51 ס"מ/ שנה (95% טווח ביטחון 1.15-1.87 . בקבוצת- FLUTICASONE , שכללה עבודה אחת ו- 180 ילדים, הייתה ירידה בקצב גדילה של 0.43 ס"מ/ שנה (95% טווח ביטחון 1.15-1.87 .

מסקנות: המטה-אנליזה מראה שמנות בינוניות של BECLOMETHASONE ושל FLUTICASONE הניתנות לילדים הסובלים מאסטמה קלה עד בינונית גורמות לירידה בקצב גדילה של 1.51 ס"מ/ שנה ו- 0.43 ס"מ/ שנה, בהתאמה. השפעת סטרואידים באינהלציה הניתנים ליותר מ- 54 חודשים או השפעתם על הגובה הסופי עדיין לא ידועה.

הערות העורך: די מפחיד! אנחנו בהחלט משתמשים באינהלצית סטרואידים בהרגשה טובה שאין (כמעט) תופעות לוואי והשפעה סיסטמית.
לא נכון, אך חכו למאמר הבא לפני שאתם מפסיקים להשתמש בסטרואידים…

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה