משפחה

תוספות של ויטמין A וזיהומים של דרכי הנשימה ושלשולים בילדים מדאר אס סלאם טנזניה.

Vitamin A supplements and diarrheal and respiratory tract infections among children in Dar es Salaam, Tanzania. Fawzi WW, Mbise R, Spiegelman D, Fataki M, Hertzmark E, Ndossi G. J Pediatr 2000;137:660-7.

מטרות: בדיקת ההשפעה של תוספת של ויטמין A על הסיכון לזיהומים חריפים בדרכי הנשימה ועל שלשולים.

שיטות: עבודה כפולת סמיות, אקראית עם ביקורת ואינבו. 687 ילדים מגיל 6 חודשים עד גיל 60 חודשים, שאושפזו בשל דלקת ריאות, קיבלו ויטמין A או אינבו בזמן אישפוז, 4, ו- 8 חודשים לאחר שחרור מבית החולים. נבדקו: שכיחות ואורך ארועי שלשול ודלקות בדרכי הנשימה במשך שנה לאחר השחרור מביה"ח.

תוצאות: ילדים שקיבלו ויטמין A פיתחו פחות שלשולים קשים מאשר ילדים שקיבלו אינבו אך פיתחו יותר התקפי שיעול וטכיפנאה. תוספת ויטמין A הביאה להגנה יחסית מפני שלשולים בילדים במצב דלדול תזונתי קשה, אך גרמה לעליה בסיכון לפתח שלשול בילדים במצב תזונתי תקין או במצב של כשלון בשגשוג (FTT ). סיכון גבוה יותר לפיתוח דלקות בדרכי הנשימה היה מוגבל לילדים שהיו HIV+ .

מסקנות: תוספות של ויטמין A מספקות התערבות זולה נגד תחלואה בילדים עם HIV ובילדים הסובלים מתת תזונה. לעומת זאת, תוספות עלולות לגרום לסיבוכים רציניים אך לא קטלניים בילדים מצב תזונתי טוב. לא ידוע אם תופעות הלוואי של ויטמין A הן זמניות או ממושכות, דבר הדורש מחקרים נוספים.

הערת העורך: למרות ש- UNICEF ממשיך לפרסם על מתן VIT A מניעתי ברשתות טלויזיה, אנחנו לומדים מהמאמר שיש מחיר לכל דבר…

למאמר המקורי

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים