משפחה

גם בילדים מניעה עדיפה מטיפול – פחות מדי ילדים משתמשים בתרופות אנטי-דלקתיות כמניעה למחלת האסטמה.

Arch Pediat Adolesc Med 2001; 155:501-507.
על פי העיתון Archive of Pediatric and Adolescent Medicine, השימוש בתרופות אנטי-דלקתיות מונעות, הניתנות לטיפול במחלת האסטמה נמוך בצורה משמעותית בקרב ילדים ומתבגרים.

החוקרים במחקר זה השתמשו במידע אשר הצטבר על 13,352 ילדים בכדי לחקור את דפוס הרישום והשימוש של תרופות מונעות, אנטי-דלקתיות, הניתנות לטיפול במחלת האסטמה, לאורך פרק זמן של שנה, בקרב ילדים בגילאי 15-3.

החוקרים מצאו כי הילדים הצעירים, שבגילאי 3 עד 5, קיבלו פחות תרופות מונעות, בצורה משמעותית. כמו כן נמצא כי ילדים בגילאי 12 עד 15, אשר לרוב קיבלו מרשם לתרופות אלו, יקבלו פחות מרשמי המשך.

החוקרים סבורים כי השימוש הנמוך בקרב קבוצת הילדים בגילאים הצעירים יותר קשור לפחד מפני ההשפעות ארוכות הטווח של הקורטיקו-סטרואידים. בד בבד סבורים כיום כי לתופעות לוואי אלו השפעה פחותה במידה רבה ממה שסברו בעבר. בנוסף בילדים צעירים קשה יותר לאבחן את מחלת האסטמה ולכן הטיפול התרופתי עלול להדחות בקרב קבוצת גילאים זו.

בילדים המבוגרים יותר, סבורים החוקרים, כי נוער רב אינו מגיע לפגישות מעקב אצל הרופאים כפי שנקבע להם וכמו כן הם אינם אוהבים לשאת משאפים לבית הספר. כפי שצוין בקרב ילדים בקבוצת גיל זו הבעיה היא בקבלת מרשמי עתיד ולא בנכונות הרופא לרשום תרופות אלו.

כמו כן נמצא כי בכל קבוצות הגילאים קיבלו הבנות פחות תרופות למניעה, עובדה אשר מראה כי בנות רבות אינן מקבלות טיפול הולם למחלת האסטמה.

החוקרים מסכמים באומרם כי יש להמשיך בעבודת השכנוע הקשה בקרב הרופאים, הורים והילדים על מנת שיבינו את חשיבות הטיפול המונע ולא לסמוך רק על מרחיבי הסמפונות. החוקרים סבורים כי אם יהיה זה אפשרי לשכנע את הילדים בכל הגילאים להשתמש בתרופות המונעות באופן עקבי ניתן יהיה להפחית את האשפוזים והביקורים בחדרי המיון הקשורים למחלת האסטמה.

למאמר המקורי

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים