משפחה

כשהזיכרון מתחזק בית האבות מתרחק – טיפול במחלת האלצהיימר עם התרופה Donepezil דוחה אשפוז בבית אבות.

טיפול מתמשך בתרופה donepezil דוחה את המעבר לבית אבות בקרב חולים עם מחלת אלצהיימר בפרק זמן של כעשרים ואחת חודשים בממוצע. תוצאות אלו דווחו בכנס השנתי מספר 14 של האגודה האמריקאית לגריאטריה ופסיכאטריה אשר נערך בסאן-פרנציסקו.

תוצאות המחקר נאספו משלושה מחקרים מבוקרי אינבו אשר השתתפו בהם 671 נחקרים. הטיפול התרופתי בחולים החל כאשר החולים התאימו לקריטריונים של הדירוג הקליני לדמנטיה. הנחקרים במחקר סבלו מדמנטיה קלה עד בינונית.

מטופלים אשר קיבלו donepezil במינונים של 5 עד 10 מ"ג ליום לפרק זמן של מינימום 9 חודשים, נזקקו לאשפוז, כתוצאה מדמנטיה, בבתי אבות לאחר 66 חודשים בממוצע לאחר האבחנה. חולים אשר לא קיבלו טיפול תרופתי או טיפול מוגבל עם donepezil אושפזו לאחר פרק זמן של 45 חודשים.

החוקר הראשי סבור כי תוצאות המחקר מראות את היעילות שבשימוש ארוך טווח בתרופה וכי הטעות הנפוצה ביותר של הרופא היא להפסיק את התרופה, ממשפחת מעכבי הכולין-אסטרזות, לאחר חודש אחד בלבד וזאת לאחר שלא נצפה שיפור קוגניטיבי במטופל.

בנוסף טוען החוקר הראשי, כי החולים מראים עלייה בריכוז לאחר מספר שבועות של טיפול, אולם השיפור בתפקוד הכללי איטי בהרבה וניתן להבחין בו ביתר קלות בצורה רטרוספקטיבית. החוקרים טוענים כי לאחר זמן מה משפחת המטופל רואה חזרה של התנהגות ישנה אשר אבדה כתוצאה מהמחלה וכי הרופאים המטפלים בחולה יכולים לבדוק זאת בגיליון החולה, להשוות את התנהגותו ולראות כי היא אינה נעשית גרועה יותר.

בנוסף מציינים החוקרים כי פרק הזמן הארוך ביותר שמטופל קיבל עד כה את התרופה הינו 7 שנים וכי עדיין נראה כי החולה מפיק תועלת מהתרופה.

הערת העורך:
בארץ ישנן שתי הכנות של התרופה donepezil. הראשונה היא Aricept המיוצרת ע"י חברת Pfizer והשנייה, גנרית ונקראת Memorit, מיוצרת בארץ ע"י חברת Unipharm.

למאמר המקורי

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה