משפחה

לימודי המשך: הפרעות שינה בילדות, מתוך jcp11 בעלות של 30 שח, למנויים – חינם!!!

בחודשים הבאים ברצוננו להקדיש כתבות במסגרת לימודי ההמשך לנושא “הפרעות שינה בילדים”. כולנו נדרשים לתת תשובות בנידון, ולא פעם להורים העומדים על סף התמוטטות.

מתברר  שמדובר בנושא אותו לא למדו בבית הספר לרפואה,  ולאמיתו של דבר אין אנחנו מוסמכים להביע דעה. כל רופא מנסה לדלות מניסיונו האישי ולתת תשובה בהתאם. לכל אחד גם דעות המבוססות מהרקע התרבותי שלו ומדרכי החינוך שהוא קיבל.

להלן דוגמאות של בעיות המובאות לרופא:

הורים מתלוננים כי בתם בת ה 11 חודשים בוכה לזמן ממושך כאשר משכיבים אותה ושוב כאשר מתעוררת באמצע הלילה. היא נרגעת כאשר הורה נכנס לחדרה ומרים אותה. ההורים מוסרים כי ניסו “את הכל”. התינוק נראה בריא, אלא ההורים – מותשים.

            איזה אופציות יש לרופא? 

1          לייעץ להורים לא להיכנס לחדר הילדים כאשר בוכה

2          לייעץ להורים להיכנס לחדר השינה של הילדה ולהרגיע אותה

3          לייעץ להורים לקחת את הילדה למיטתם.

            והנה דוגמא  נוספת:

ילד בן שלוש. ההורים משכיבים אותו בשעה 8.30 בערב. הילד לא נרדם אלא מבקר אצל ההורים מספר פעמים. בסופו של דבר ההורים הולכים לישון, ואז הילד מצטרף אליהם במיטתם.

ושוב מספר אופציות פתוחות לפני הרופא אך אין צורך בשלב זה למנות אותם. בעיה קשה יותר לפתרון, הבעיה הבאה:

הורים מתלוננים כי אינם מצליחים להעיר את  ביתם, נערה בת 14  בבוקר בזמן לבית הספר. הנערה אינה הולכת לישון לפני חצות הלילה כי היא “פשוט לא עייפה”. היא מאחרת לבית הספר ונרדמת בעת הלימודים. ברוב הימים היא ישנה אחר הצהרים.

           

הרופא יכול להמליץ על מספר צעדים כגון להעיר את הנערה בשעה חמש וחצי בבוקר,  למנוע ממנה את השינה אחר הצהרים, או לאיים כי ינקוט בפעולות עונשים כגון קיצוץ בדמי כיס  ואיסור הליכה לקולנוע וכדומה.

נושא זה נידון בהרחבה באינטרנט, בספרים הפופולריים בחינוך ילדים וכן במגזינים להורים. לעומת זאת ספרי לימוד ברפואת ילדם התחילו להקדיש מקום לנושא רק לאחרונה,   הודות למחקרים שיטתיים על השינה שהתפתחו בשנים האחרונות. ננסה לברר את שיטות המחקר החדשות, וללמוד את מסקנותיהם ונבדוק באיזו מידה, אם בכלל, הן עוזרות לנו לעזור להורים.

האינפורמציה הפשוטה, שנדלית מפי ההורים היא סובייקטיבית. ההורים על פי רוב אינם מודעים לזמן הרב הנדרש לילדים מסוימים ליפול בשינה, שכן מדובר בילדים שאינם מעירים את הוריהם בלילה.   

Polysomnography שיטה אבחנתית שנכנסה לשימוש רחב כדי ללמוד על בעיות בהפרעה בשינה. שיטה זו מנטרת מספר רב של פעילויות הגוף, כולל פעילות המוח, קצב הלב, זרימת אוויר לריאות, המאמץ הדרוש לנשימה, תנועות הגפיים וריווי החמצן בדם. שיטה זו העשירה את ידיעתנו בצורות ודרגות השינה בילדים. באמצעות שיטה זו ניתן לאבחן מחלות כגון נרקולפסי ו obstructive sleep apnea. הבדיקה מתבצעת בדך כלל בבית חולים.

חסרון השיטה    יקרה, טובעת כוח אדם רב,וילדים קטנים מתקשים להתרגל אליה.

שיטה נוספת, שיטת ה  time-lapse video-tape דהיינו צלום התנהגות הנבדק בזמן השינה  בבית בסביבה הטבעית של הנבדק. השיטה אינה מתעדת את דרגות השינה של הנבדקים. פרוש וקידוד הסרט דורש זמן רב ולכן השיטה אינה מתאימה לשימוש רחב אלא למטרות מחקר בלבד.

           

Actigraphyכשמו כן הוא. חיישן מחובר ליד או לרגל ומנטר את תנועות  התינוק. השיטה אוביקטיבית, קל להרכיב ואינה מפריעה לנבדק. המכשיר מתאים לשימוש במספר רב של נבדקים.

מהמחקרים עולה כי על פי רוב, תינוקות עד גיל שנה מתעוררים שלוש פעמים בלילה. ההורים מודעים רק לחלק מההתעוררויות. ברור שבמשך השנה הראשונה דפוסי השינה משתנים. עם הגיל תינוקות ישנים יותר זמן בלילה ויש להם יותר שעות  ערנות ביום.

מחקר במתבגרים מעלה כי הם דורשים יותר שינה מאשר לפני גיל ההתבגרות. ממצא זה תואם גם לניסיון של הורי מתבגרים.

           

כעת למדנו את השיטות השונות וקצת על דפוסי שינה בגילים שונים. 

ב ג’ורנל הבא נלמד על הפרעות בשינה ונתחיל בדיון אם להרשות ילדים לישון עם הוריהם. 

אנו תקווה, שלמרות הציפיות,  תוכלו לישון בלילות עד אז.

     

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן Xofluza לטיפול בילדים (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן Xofluza לטיפול בילדים (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר מתן פומי של Xofluza לטיפול בילדים בגילאי 5-11 שנים עם תסמיני שפעת לאורך עד 48 שעות, כמו גם לטיפול מניעתי לאחר-חשיפה בילדים בגילאים אלו שבאו במגע עם חולה שפעת. האישור הנוכחי התקבל ארבע שנים לאחר שמנהל המזון והתרופות האמריקאי נתן אור ירוק לטיפול הפומי בשנת 2018 […]

 • ילדים עם Long COVID בסיכון מוגבר לסיבוכים חמורים (MMWR)

  ילדים עם Long COVID בסיכון מוגבר לסיבוכים חמורים (MMWR)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Morbidity and Mortality Weekly Report עולה כי אבחנה של Long COVID מלווה בסיכון מוגבר למספר סיבוכים, כולל תסחיף ריאתי חד, מיוקרדיטיס וקרדמיופתיה, כמו גם תרומבואמבוליזם ורידי, בהשוואה לצעירים ללא הזיהום הנגיפי. מדגם המחקר כלל 781,419 ילדים ומתבגרים בגילאי 0-17 שנים מארצות הברית אשר נדבקו בקורונה, עם קבוצת ביקורת של 2,344,257 […]

 • השפעות זיהום אוויר על אסתמה בילדים עם אטופיק דרמטיטיס (Pediatr Pulmonol)

  השפעות זיהום אוויר על אסתמה בילדים עם אטופיק דרמטיטיס (Pediatr Pulmonol)

  במאמר שפורסם בכתב העת Pediatric Pulmonology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין חשיפה לפני הלידה ולאחר הלידה לזיהום אוויר ובין הסיכון להתפתחות אסתמה בילדים עם אטופיק דרמטיטיס. ברקע למחקר מסבירים החוקרם כי ידוע על קשר הדוק בין זיהום אוויר ובין אסתמה, אך אין נתונים אודות הופעה חדשה של אסתמה בילדים עם […]

 • השימוש במד סוכר רציף עשוי לשפר את הסיכויים ללידת תינוק במשקל לידה תקין (Diabetes Care)

  השימוש במד סוכר רציף עשוי לשפר את הסיכויים ללידת תינוק במשקל לידה תקין (Diabetes Care)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care עולה כי הקפדה על ריכוז סוכר ממוצע נמוך יותר לאור 24 שעות על-פי מד סוכר רציף ואחוז זמן גדול יותר בו ערכי הסוכר היו בטווח לפני תום הטרימסטר הראשון מלווים בסיכוי גבוה יותר להשגת משקל לידה תקין בנשים עם סוכרת מסוג 1. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את […]

 • ערך היוד החציוני בקרב ילדים בישראל נמצא בירידה ונמוך מהערכים המומלצים (Israel Journal of Health Policy Research)

  ערך היוד החציוני בקרב ילדים בישראל נמצא בירידה ונמוך מהערכים המומלצים (Israel Journal of Health Policy Research)

  במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Israel Journal of Health Policy Research מודגשת החשיבות של מעקב רמות יוד באוכלוסייה הכללית וצריכה מספקת של יוד במיוחד בילדים ונשים הרות   כידוע, יוד הינו מינרל חשוב הקשור בהתפתחות נוירוקוגניטיבית והתפתחות תקינה של בלוטת התריס. חוסר ביוד, במיוחד בילדות, קושר במחקרים קודמים לעיכוב התפתחותי, היפותיירודיזם וגויטר. צריכת יוד חשובה […]

 • ההשפעה של טיפול מונע ב-Palivizumab על זיהומי RSV בפגים (Pediatr Pulmonol)

  ההשפעה של טיפול מונע ב-Palivizumab על זיהומי RSV בפגים (Pediatr Pulmonol)

  במאמר שפורסם בכתב העת Pediatric Pulmonology מדווחים חוקרים מקולומביה על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שיעורי האשפוזים עקב זיהום בנגיף RSV (Respiratory Syncytial Virus) והצורך באשפוז ביחידת טיפול נמרץ של פגים שנולדו לפני 35 שבועות היריון אשר קיבלו טיפול מונע ב-Palivizumab היו נמוכים יותר בהשוואה לדיווחים קודמים בספרות הרפואית. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון […]

 • כאחד מכל עשרה ילדים מאושפזים עם COVD צפוי לסבול מתסמינים ממושכים של הזיהום הנגיפי (JAMA Netw Open)

  כאחד מכל עשרה ילדים מאושפזים עם COVD צפוי לסבול מתסמינים ממושכים של הזיהום הנגיפי (JAMA Netw Open)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי קרוב ל-6% מהילדים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה לאחר שפנו לחדר מיון דיווחו על תסמינים ממושכים לאחר הזיהום (Long COVID).  שיעור הילדים עם תסמינים ממושכים עמד על קרוב ל-10% בילדים מאושפזים, גבוה יותר מכפליים בהשוואה לשיעור שתועד בילדים לא-מאושפזים. על-פי […]