משפחה

מחקר ה-ACCOAST : טיפול מוקדם בפרסוגרל במטופלים עם NSTE-ACS אינו מפחית אירועים איסכמיים אך מעלה הסיכון לדימומים (NEJM ו-ESC)

מחקר נוסף שהוצג היום ב-ESC ושפורסם במקביל גם ב-NEJM מדווח כי טיפול מוקדם ב-prasugrel (אפיאנט) במטופלים עם אירוע קורונרי אקוטי ללא עליית מקטע ST (ובקיצור NSTE-ACS ) שהופנו לאנגיוגרפיה קורונרית לא הפחית אירועים איסכמיים אך גרם לעלייה בסיבוכים על רקע דמם.

המחברים מציינים ברקע שלמרות שאנטגוניסטים מקבוצת P2Y12 נמצאו כאפקטיביים במטופלים עם NSTE-ACS , אפקט התזמון של מתן הטיפול – לפני או אחרי האנגיוגרפיה הקורונרית – אינו ידוע.

החוקרים בחנו את האפקט של מתן פרסוגרל בזמן האבחנה הראשונית לעומת מתן הטיפול לאחר האנגיוגרפיה הקורונרית במקרה שנמצא שיש צורך בהתערבות מילעורית (PCI) .

החוקרים גייסו 4,033 מטופלים עם NSTE-ACS ורמות חיוביות של טרופונין אשר נקבעה להם אנגיוגרפיה קורונרית בתוך שעתיים עד 48 שעות, לאחר הרנדומיזציה. המטופלים חולקו רנדומלית בין קבלת פרסוגרל (במינון העמסה של 30 מ”ג) לפני האנגיוגרפיה (קבוצת הטיפול המוקדם) או פלצבו (קבוצת הביקורת).

כאשר נקבע שיש צורך ב-PCI , ניתן למטופלים שקיבלו כבר פרסוגרל, מינון של  30 מ”ג נוספים, ו-60 מ”ג פרסוגרל לקבוצת הביקורת .   

שיעור ההגעה ליעד המחקר המרכזי (שכלל שילוב של מוות מסיבה קרדיווסקולרית, אוטם שריר הלב, שבץ, רהוסקולריזציה דחופה, או טיפול הצלה בחסמי גליקופרוטאין IIB/IIIA ) במהלך 7 ימים מתחילת המחקר, לא היה שונה באופן מובהק בין שתי הקבוצות (סיכון יחסי של 1.02 , רווח בר סמך של 0.84-1.25 , p=0.81).

שיעור ההגעה ליעד הבטיחות המרכזי שהיה אירועי דימומי TIMI מג’וריים, בין אם היה קשור לניתוח מעקפים (CABG) או לא תוך 7 ימים מתחילת המחקר היה גבוה יותר באופן מובהק בקבוצת הטיפול המוקדם: סיכון יחסי של 1.9 ברווח בר סמך של 1.19-3.02 , p=0.006).  

שיעורי דימומי ה-TIMI ודימומים מסכני חיים שלא קשורים ל-CABG היו גדולים יותר פי 3 ו-6 בהתאמה בקבוצת הטיפול המוקדם. הטיפול המוקדם לא הפחית את הסיכון ליעדי המחקר המרכזיים בקרב המטופלים שעברו PCI (שהיו 69% מכלל המשתתפים) אך העלה את הסיכון לדימומי TIMI מג’וריים במהלך 7 הימים שלאחר תחילת המחקר. מימצאים אלה אף קיבלו אישוש בניתוח הנתונים לאחר 30 יום.

החוקרים מסכמים כי מבין המטופלים עם NSTE-ACS אשר מופנים לצינתור, טיפול מוקדם עם פרסוגרל אינו מפחית את האירועים האיסכמיים המג’וריים בתקופה של עד 30 יום, אך מעלה את הסיכון לסיבוכי דמם מג’וריים.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים