משפחה

יתרונות רכיבה על סוסים וטיפול במוזיקה בחולים לאחר אירוע מוחי (Stroke)

במאמר שפורסם בכתב העת Stroke מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר אקראי ומבוקר, מהן עולה כי גם בחולים בשלב יחסית מאוחר בשיקום לאחר אירוע מוחי תתכן תועלת לתכנית שיקום. מהמחקר עלה כי תכנית הכוללת רכיבה על סוסים או טיפול במוזיקה הובילו לשיפור תחושת ההחלמה, שיווי המשקל, כוח, יציבות ותפקוד קוגניטיבי בחולים שחוו אירוע מוחי עד חמש שנים מוקדם יותר.

במסגרת המחקר חולקו המשתתפים לטיפול במוזיקה וקצב, טיפול ברכיבה על סוסים, או קבוצת ביקורת. המשתתפים סווגו לפי מגדר וצד האירוע המוחי. הטיפול ניתן פעמיים בשבוע למשך 12 שבועות. התוצא העיקרי היה שינוי בתפישת ההחלמה בעיניי המטופלים כפי שנקבע לפי מדד Stroke Impact Scale. תוצאים משניים כללו את השינויים בשיווי משקל, יציבות, כוח אחיזה ותפקוד קוגניטיבי.   ההערכות הסמויות בוצעו בתחילת המחקר, לאחר ההתערבות ולאחר 3 ו-6 חודשים.

123 משתתפים חולקו לקבוצת טיפול במוזיקה (41 חולים), טיפול ברכיבה על סוסים (41 חולים) או קבוצת ביקורת (41 חולים). לאחר ההתערבות, תפישת ההחלמה מהאירוע המוחי (שינוי ממוצע מתחילת המחקר במדד שנע בין 1-100) הייתה גדולה יותר בקרב חולים בקבוצת טיפול במוזיקה (5.2) ורכיבה על סוסים (9.8), בהשוואה לביקורות (0.5-). השיפור נותר בשתי הקבוצות לאחר שישה חודשים וכן תועדה תועלת מקבילה בתוצאים המשניים של המחקר.

החוקרים מסכמים וכותבים כי התערבות הכוללת מספר שיטות עשויה להביא לשיפור ארוך טווח בתפישת ההחלמה של החולים לאחר אירוע מוחי, כמו גם בשיווי המשקל, יציבות, כוח אחיזה וזיכרון עבודה.

Stroke

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים