משפחה

חבלת ראש קלה עשויה להוביל או להאיץ התפתחות בעיות פסיכיאטריות (JAMA Psychiatry)

כאחד מכל חמישה אנשים לאחר חבלת ראש קלה עשוי לפתח הפרעת דחק בתר-חבלתית (Posttraumatic Stress Disorder) או הפרעת דיכאון מג’ורי בתוך 3-6 חודשים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ינואר בכתב העת JAMA Psychiatry.

המחקר כלל 1,155 מבוגרים (גיל ממוצע של 40.5 שנים), אשר פנו לחדר מיון בשל חבלת ראש קלה (מדד Glasgow Coma Scale של 13-15 נקודות) ו-230 מבוגרים (67% גברים, גיל ממוצע של 40.4 שנים) עם חבלה אורתופדית ללא מעורבות הראש.

התוצאים העיקריים כללו אבחנה סבירה של PTSD (מדד PTSD Checklist של לפחות 33 נקודות) והפרעת דיכאון מג’ורי (מדד Patient Health Questionnaire-9 של לפחות 15 נקודות), כפי שנקבע 3, 6 ו-12 חודשים לאחר החבלה.

החוקרים מדווחים כי 3 ו-6 חודשים לאחר החבלה, במבוגרים עם חבלת ראש קלה תועד סיכוי גבוה יותר לדווח על תסמיני PTSD ו/או הפרעת דיכאון מג’ורי (20% לעומת 8.7% לאחר שלושה חודשים ו-21.1% לעומת 12.1% לאחר 6 חודשים).

גורמי סיכון לאבחנה סבירה של PTSD שישה חודשים לאחר אבחנה של חבלת ראש קלה כללו רמת השכלה נמוכה (יחס סיכויים מתוקן של 0.89 לכל שנה), דיווח על היסטוריה פסיכיאטרית (יחס סיכויים מתוקן של 3.57) וחבלה משנית לתקיפה או מעשה אלימות אחר (יחס סיכויים מתוקן של 3.43).

גורמי סיכון להפרעת דיכאון מג’ורי לאחר חבלת ראש קלה היו דומים, פרט לגורם לסיבה, אשר לא נקשר עם סיכון מוגבר להפרעה זו.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר עשויים לתמוך בבחירה באפשרות מעקב פעיל אחר חולים עם הפרעות פסיכיאטריות קודמות ולהתערב במידה והתסמינים נמשכים לאורך זמן או מחמירים עם הזמן.

JAMA Psychiatry. Published online January 30, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים